Kayıp yakınlarından suç duyurusu

Kayıp yakınlarından suç duyurusu
Diyarbakır'ın tarihi İç Kalede yapılan kazılarda insanlara ait kemiklerin bulunması üzerine 36 kayıp yakını suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır'ın tarihi İç Kalede yapılan kazılarda insanlara ait kemiklerin bulunması üzerine 36 kayıp yakını, bulunan kemiklerin tespitlerinin yapılması ve o dönemin yetkililerinin yargılanması için İnsan Hakları Derneği (İHD) aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

İHD Diyarbakır Şube sekreteri Raci Bilici, hükümete seslenerek, "Başbakana, Adalet ve İç İşleri Bakanlarına sesleniyoruz. Artık bu kirliliğin üzerine oturmanın bir anlamı yoktur. Bir gün gelecek bunlarla yüzleşme zorunda kalacaksınız. O gün bugün olması gerekir. Bugün bunlarla yüzleşin. Arşivlerinizi açın. Geçmişte kim bu ülkede insanlığa karşı bir suç işlemişse bunların hesabını sorun"dedi.

Merkez Sur ilçesindeki tarihi İç Kalede yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kazılarda insanlara ait kafa tası ve kemiklerin çıkması üzerine 36 kayıp yakını, İnsan Hakları Derneği aracığıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Ellerinde kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıyan yaklaşık 50 kişilik grup Adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. İHD Diyarbakır şube sekreteri Raci Bilici, ülkenin gerçeği ile yüzleşmesi amacıyla burada toplandıklarını söyledi. Bölgede nereyi kazarsanız kazın bir dönem bu ülkede yaşanan katliamların vahşetin ve kayıpların kemiği çıktığını ifade eden Bilici, "23 insana ait kemiklerin bulunduğu Saray kapı sıradan bir yer değil. Orası jitemin ana karargahıdır. Orası insanların infaz edildiği yerdir. Bütün bölge bütün insanlar orada katliamların yapıldığını biliyor. Bir tek bilmeyen devlettir galiba çünkü bütün girişimlerimize rağmen herhangi bir soruşturma yapılmadı. Biz 154 haftadır bu kentte kayıplar bulunsun failler yargılansın etkinliğini yapıyoruz. Tek bir hafta bir savcı çıksın desin ki hele şu aileleri bir çağırın bu aile neyi anlatıyor. Bu aile ne hikaye anlatıyor. Acaba bu aile gerçekleri mi anlatıyor. Bu insan hakları savunucuları neyi söylüyorlar. Bu ülkede gerçekten birileri kaçırılıp katledil mi yoksa bunlar bu devlete iftiramı ediyorlar. Bir gün bir soruşturma açmış değildir. Bir gün bir aileyi çağırmış değildir.154 ailenin hikayesini açıkladık orda onlar insan bunlar evlerinden alınıp katledilen insanlardır"diye konuştu.

"EĞER BU CİNAYETLERİ DEVLET ADINA YAPMIŞSAN LANET SANA"

Faili meçhul cinayetleri işleyen yada organize edenlerin devletin üst düzey yetkililerin olduğunu iddia eden Bilici, "Cumhurbaşkanından tutunda en alt birime kadar kimse bunlara karışmadı. Diyorlar ki siz bize karışırsanız bu devlet yıkılır. Eğer bir devlet katliamlar üzerine oturmuşsa, faili meçhuller üzerine oturmuşsa, insanlığa karşı suçlar üzerine oturmuşsa ve senin açıklamanla yıkılıyorsa yıkılsın. Biz böyle devlet istemeyiz. Eğer sen devlet adına bu cinayetleri işlemişsen lanet olsun sana. Sen çıkıp bunları söylemek zorundasın. Söylemiyorsan ve mahkeme önünde çıkarma noktasında herhangi bir irade göstermeyen siyasi iktidarlarda senin ortağınızdır diyoruz"dedi. İHD şube başkanı Bilici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunların yeri bellidir. Bunların nerede, nasıl kaçırılmış, kimler kaybetmiş, kimin emriyle kaybetmiş hepsi sizin elinizde mevcuttur. Siz isteseniz bunları 24 saatte açığa çıkartabilirsiniz. Bizim burada bulunmamızın ve bu vahşetin her ne kadar kazı çalışması sonucu ortaya çıkmışsa da bunu fırsata dönüştürebiliriz. Başbakana, Adalet ve İç İşleri Bakanlarına sesleniyoruz. Artık bu kirliliğin üzerine oturmanın bir anlamı yoktur. Bir gün gelecek bunlarla yüzleşme zorunda kalacaksınız. O gün bugün olması gerekir. Bugün bunlarla yüzleşin. Arşivlerinizi açın. Geçmişte kim bu ülkede insanlığa karşı bir suç işlemişse bunların hesabını sorun. Biz herhangi bir ayrım yapmasını istemiyoruz. Altını özellikle çiziyorum. Kim yapmışsa. Bunun üzerine gidin. Ve bunun hesabını verin. Biz artık bu ülkede bunları araştırmak, incelemek ve bunları söylemek istemiyoruz. Bıktık artık. Katiller aramızda dolaşıyor. Bunları yapan ve organize edenler aramızda dolaşıyor. Bu hükümete düşen tek şey bir siyasi irade gösterip, ucu nereye dokunursa dokunsun gitsin üzerine. Eş zamanlı operasyonlar insan hakları savunucularına yapacağına, bu ülkede bu katliamlara yapanların üzerlerine yapın. Bu ülkenin bu ayıbına son verin. 36 aile adına başvuru yapacağız. Biz bunu peşini bırakmayacağız. Bu açığa çıkana kadar bunun hesabını sormaya devem edeceğiz."

Açıklama sonrası avukatlar, kayıp yakınlarının dilekçelerini Adliyeye götürerek, Cumhuriyet savcısına verdi. Kayıp yakınları ise sessizce dağıldı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com