Kayıplara karıştı

Kayıplara karıştı
Eskişehir'de bir lisede hizmetli olarak görev yaparken ambar memuru olarak görevlendirilen memurun, öğrencilerin iaşe paraları ile barınma ücretlerini zimmetine geçirerek devleti zarara uğrattığı iddia edildi.

Eskişehir'de bir lisede hizmetli olarak görev yaparken ambar memuru olarak görevlendirilen memurun, öğrencilerin iaşe paraları ile barınma ücretlerini zimmetine geçirerek devleti zarara uğrattığı iddia edildi.
İki yıl boyunca devletin gönderdiği iaşe paralarının bir kısmını yurda malzeme satan firmalara ödemeyen ve diğer öğrencilerden alınan paraları okula iade etmeyen ambar memurunun yaklaşık 60 bin TL haksız kazanç elde ettiği ileri sürüldü. Olayın ortaya çıkmasının ardından doktor raporu alarak kayıplara karışan ambar memurunun uzun süredir işe gelmediği belirtildi. İdari soruşturmanın başlatıldığı olayla ilgili müfettişlerin incelemeleri ise sürüyor.
Eskişehir'in en popüler okullarından olan Eti Sosyal Bilimler Lisesi'nin Parasız Yatılı Öğrenci Yurdu'nda hizmetli olarak görev yapan Rıza T., dönemin okul müdürü tarafından 2 yıl önce ambar memuru olarak görevlendirildi. 2008'den itibaren yurdun (ambar) erzak alım satım memuru olarak görev yapmaya başlayan Rıza T., bu süreçte devletin parasız yurdunda kalan öğrenciler için gönderdiği iaşe ücretlerini banka hesabından alma ve yurtta kalan diğer 15 diğer öğrencinin barınma paralarını toplama işlemlerini takip ederek, erzak alım satım işlemlerini yaptı.
Okula bir süre önce yeni müdür olarak atanan İlhan Şan, ilk iş olarak yurdu incelemeye aldı. Yapılan ilk incelemede, öğrencilerin iaşe ve yurdun malzeme alımı ve ödeme işlemlerinde olumsuzluklar olduğu fark edildi. Bunun üzerine okul yönetimi bir yazı yazarak durumu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise müfettiş görevlendirerek olayla ilgili inceleme başlattı, ambar memuru Rıza T., için de idari soruşturma açtı.
Bir süredir incelemelerini sürdüren müfettişler, ambar memurunun, devletin çocuklara gönderdiği iaşe paralarının bir bölümünü yurda ihaleyle erzak satan firmalara ödemediğini, diğer kalan öğrencilerden alınan barınma paralarını da girdisini yapmayarak işleme almadığını belirledi. Fırıncısından kasabına kadar yurda erzak satan birçok firmaya uzun süredir ödeme yapılmadığı, söz konusu paraların akıbetinin belli olmadığı, bu süreçte devletin 60 bin TL zarara uğratıldığı tespit edildi. Ayrıca yapılan incelemelerde yurdun alım satım işlemlerinin uzun süredir denetlenmediği belirlendi. İncelemelerin sürdüğü ve zararın 100 bin TL'yi bulacağı kaydedildi.
Olayın ortaya çıkmasının ardından doktor raporu alarak kayıplara karışan ambar memuru Rıza T.'nin uzun süredir işe gelmediği kaydedildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com