Kayısı üreticilerine bakım ve ilaçlama uyarısı

Kayısı üreticilerine bakım ve ilaçlama uyarısı
Malatya'daki Kayısı Araştırma İstasyonu'nun yetkilileri, kayısı üreticilerini, gelecek yıl ürün kaybı yaşamamaları için ağaçlarda gerekli bakım ve ilaçlama çalışmalarını yapmaları konusunda uyardı

MALATYA (AA) - Malatya'daki Kayısı Araştırma İstasyonu'nun yetkilileri, kayısı üreticilerini, gelecek yıl ürün kaybı yaşamamaları için ağaçlarda gerekli bakım ve ilaçlama çalışmalarını yapmaları konusunda uyardı.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Abdullah Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya ve çevre illerde 29 Mart-1 Nisan tarihlerinde yaşanan zirai donun, kayısı bahçelerinde zarara yol açtığını anımsattı.

Üreticilerin gelecek yıl için hazırlık yapması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Hayat devam ediyor, 'kayısı bahçelerinde don oldu, artık nasıl olsa meyve yok, bir şey yapmayalım' mantığı yanlış bir şey. Çiftçilerimiz sakın ola böyle bir düşünceye kapılmasın" dedi.

Bakım ve ilaçlama çalışmalarının önemine dikkati çeken Erdoğan, "Çiftçiler ellerinden geldiği ölçüde önemli olan bakımları mutlaka ama mutlaka yapsın çünkü gelecek senenin ürünü bu yıl oluşacak sürgünler (filiz-küçük dal) üzerindeki gözlerden elde edilecek. Eğer siz yıl içerisinde kayısı ağacına ciddi manada bakmazsanız, gerekli gübreleme, ilaçlama ve sulamaya dikkat etmezseniz ertesi yıl ürün kayıplarınız olacaktır. Bu da sizi bir yıl daha ekonomik anlamda zayıf düşürecektir. Yapılan araştırmalar da bunu teyit ediyor" diye konuştu.

Kayısı Araştırma İstasyonu Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Talip Yiğit ise hastalık ve zararlılarla mücadelenin önemli olduğunu belirterek, "İlimizde ve bölgemizde kayısıda çok yoğun bir şeklide görülen yaprak delen hastalığı, halk arasında 'çil' olarak bilinen hastalık, ağacın bütün dokularına zarar vermektedir" dedi.

Yapraklarda saçma deliği şeklinde delikler oluşmasına neden olan bu hastalıkla mücadele edilmediği takdirde, gelecek yılki ürünün büyük ölçüde azalacağını ifade eden Yiğit, üreticileri gerekli bakım ve ilaçlama çalışmalarını yapmaları konusunda uyardı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com