"Kayıt Dışı Çalıştırılanların Sayısı Artıyor"

"Kayıt Dışı Çalıştırılanların Sayısı Artıyor"
Kütahya Eğitim- Sen Baş Temsilcisi Abdullah Çiçek yaptığı açıklamada Türkiye'de çalışanlarının yarısının kayıt dışı, kuralsız ve güvencesiz çalıştığını vurgulayarak, devlet tarafından çıkarılan yeni iş sözleşmelerinin de vatandaşı yoksulluğa mahkum ett

Kütahya Eğitim- Sen Baş Temsilcisi Abdullah Çiçek yaptığı açıklamada Türkiye'de çalışanlarının yarısının kayıt dışı, kuralsız ve güvencesiz çalıştığını vurgulayarak, devlet tarafından çıkarılan yeni iş sözleşmelerinin de vatandaşı yoksulluğa mahkum ettiğini savundu.
Esnek çalışma biçimlerinin kural haline getirildiğini vurgulayan Çiçek; 4-C, 4-B, 5-D gibi uygulamlarla çalışanların sosyal haklarından mahrum edildiğini vurguladı. Sendikasızlaştırmanın giderek Türkiye'de yaygınlaştığını vurgulayan Çiçek, sendikal örgütlenmenin önüne sürekli engellerin hükümet tatrafından çıkarıldığını vurguladı.
Türkiye'de AKP döneminde sosyal haklarının giderek yok edildiğini belirten Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Biz, üretenlerin, emekçilerin açlığa, işsizliğe, sefalete itildiği, örgütlenmeye çalışanların baskı gördüğü, hak arayanların şiddete maruz kaldığı bir ülke istemiyoruz. Biz, emekçilerin % 41'inin güvencesiz, kayıtdışı çalıştırıldığı,özelleştimelere maruz bırakıldığı, taşeron sistemi adı altında kölelik ücretlerine zorlandığı, 10-12 saat çalışma saatlerinin normal görüldüğü bir ülke istemiyoruz. Biz, milyonlarca emekçinin insanlık dışı bir asgari ücret dayatması altında yaşadığı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin paralı hale getirildiği, emeklilerin geçim sıkıntısından bezdirildiği bir ülke istemiyoruz.' şeklinde hükümetten isteklerde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com