Kayseri Cinayetini Çözen Özel Ekip!

Kayseri Cinayetini Çözen Özel Ekip!
Kayseri'de katil zanlısını yakalayan özel ekip nasıl çalıştı?

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı'nın, 2010 Kasım'ında görevlendirdiği Ercan Taştekin başkanlığındaki 5 kişilik ekip dört ay önce Kayseri'ye gelip kamp kurdu ve soruşturmanın sonuçlanamamasının sebepleri üzerinde çalıştı.

GÜL'ÜN TALİMATIYLA KURULDU
Kayserili çocukların bulunması için Cumhurbaşkanı Gül'ün özel talimatıyla kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nda görevli 8 kişilik uzman ekip, zanlıyı yakalayabilmek için adeta samanlıkta iğne aradı. Dedektifler kimliklerini gizledi ve sadece geceleri çalıştı.

TÜNEL VİZYON ÇÖZÜLDÜ
Polis literatüründe "Tünel Vizyon" adı verilen "görünen yanlış tünele girmek" anlamına gelen bu durum neden kaynaklanmıştı? "Organ mafyası" varsayımı işte bu tünel vizyondan biriydi. Bugüne kadar polis kayıtlarında bağlantısız tek bir organ mafyasının çocuk kaçırma olayı yoktu. Ekip, daha sonra pedofili, psikopati gibi sebepleri araştırdı. Failin cinsiyeti, yaşı, kültür ve eğitim durumu gibi özellikleri üzerinde duruldu. Bu profile uygun evler yakın takibe alındı. Delil bulunacağından şüphelenilen dairelerde inceleme yapıldı.

FAİLLE İLETİŞİME GEÇİLDİ
U.V.G.'nin evinde yapılan inceleme ve takipler sonucunda sergilediği psikoloji, şüpheli olma olasılığını artırdı. Ercan Taştekin ve Ertuğrul Güler Yozgat'a son bir ayda defalarca giderek failin özellikleri hakkında bilgi edindi. Bilgi ve bulgular, psikolojik tavrı, geçmişteki yaşantısı; failin U.V.G. olabileceği ihtimalini artırdı. Kendisinden şüphenilmediği kurgu ve senaryolarıyla faille iletişim kuruldu. Çeşitli bahanelerle failin profili yakından incelendi. Toplantılar sadece U.V.G. hakkında yapılmaya başlandı. Fail, 25 Mart Cuma günü gözaltına alındı. Polisin tüm delilleri elde ettiğini anlayan U.V.G. ifadesinde olayı tüm ayrıntılarıyla anlattı. Adliyeye sevk edilen U.V.G. mahkemece tutuklandı.

124 GÜNDE ÇÖZDÜ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eski Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'a talimat vererek, özel bir çalışma daha yapılmasını istemişti.

AVCI: ERCAN TAŞTEKİN
Asayiş Daire Başkanlığı'nda kayıp 3 çocuğun bulunması için 5 kişilik uzman ekip oluşturuldu. Konya'da faili meçhul birçok cinayeti aydınlatan Ercan Taştekin bu ekibin başına getirildi. Asayiş Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Taştekin, Konya'da birlikte çalıştığı Şanlıurfa kadrosunda görevli bir emniyet amiri ile 3 kişi uzman polisi daha alarak Kasım ayında Kayseri'ye gitti. 5 kişilik uzman ekibe, 3 çocuğun kaybolduğu günden bugüne kadar aranmasında görev yapan 32 kişilik özel ekip de eşlik etti. 37 uzman polis 124 gündür yapılan tüm çalışmaları tekrar tekrar gözden geçirdi.

İKİ HAFTA SONRA YOZGAT'A GİTMİŞ
Özel ekip, olay tarihinden bugüne kadar çocukların yaşadığı mahalleye yeni taşınan ya da mahalleden ayrılan tüm komşularını da inceledi. Bu arada Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde işçi olarak çalışan, 33 yaşındaki U.V.G.'nin olaydan 2 hafta sonra mahalleden taşındığı tespit edildi. 2 ay boyunca adım adım takip edilen U.V.G.'nin küçük kız çocuklarına zaafı olduğu anlaşıldı. U.V.G., evinde cihazlarla yapılan aramadan sonra, önceki gün, uzman ekip tarafından gözaltına alındı.

KİRALIK ARABAYLA TAŞIDI
Emniyet'teki sorgusunda suçunu itiraf eden şüpheli, kiraladığı otomobile cesetleri koyarak memleketi Yozgat'ın Çayıralan İlçesi'ne götürüp Yahyasaray Köyü yakınlarındaki gölet kenarında açtığı çukura gömdüğünü söyledi. Yozgat'a götürülen şüpheli, 3 çocuğun cesetlerini gömdüğü yeri gösterdi. Önceki gece saat 21.00 sıralarında, Yahyasaray Köyü yakındaki gölet kenarında yaklaşık 5 dönümlük alanda yüzeyde arama çalışması başlatıldı. Olay Yeri İnceleme ve Jandarma ekipleri, 3 çocuğun, 1 metrelik çukura elbiseleriyle üst üste gömülen ve çürüyen cesetlerine ulaştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com