Kaz dağlarındaki yangın söndürülemedi

Kaz dağlarındaki yangın söndürülemedi
Balıkesir'in Havran İlçesi'ne bağlı Kalabak Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangın, kontrol altına alınamadı, havadan ve karadan söndürme çalışmalarına başlandı.
Balıkesir'in Havran İlçesi'ne bağlı Kalabak Köyü yakınlarında ormanlık alanda dün çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.
 
Yangında şuana kadar 2000 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü ve alevlerin Tepeoba Köyü'ne doğru ilerlediği belirtildi.
 
Havran İlçesi'ne bağlı Kalabak Köyü Taşlıalan Mevkii'ndeki kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda dün saat 14.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen ve 200 hektarlık alanda etkili olduğu belirtilen yangına üç söndürme uçağı, dört su atar uçak, bir keşif uçağı, dört yangın söndürme helikopteri ve 30 arazöz, dört dozerle çok sayıda yer işçisi müdahale edetti. Rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamayan yangına daha kapsamlı ve etkili müdahale için bölgeye 15 arazöz daha sevk edilirken Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Orman Bölge Müdürlüğü aracılığıyla, İzmir, Bursa ve Çanakkale'den destek ekipler istendiğini dile getirdi. Yangının ilerlerlediği, 270 hane 800 nufusa sahip Tepeoba Köyü'nde yaşayanların önlem amaçları, evlerini terk etmeleri istendi.
 
Balıkesir'in Havran İlçesi'ne bağlı Kalabak Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili söndürme çalışmaları sürüyor. Fıstık çamı ile Karaçam ormanı, üzüm bağları, köylülere ait sebze ile meyve bahçeleri ve zeytinlik arazi olmak üzere alevlerin 200 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi.
 
Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekiplere Bursa, İzmir ve Çanakkale illerinden gelen ekiplerin de destek verdiği, Havran başta olmak üzere Balıkesir'in tüm ilçelerinden gelen itfaiye ekiplerinin bölgede söndürme çalışmalarına katıldığı bildirildi. Alevlere karadan 50 arazöz, 54 yer ekibi ve 5 dozerin müdahalesinin sürdüğü, havanın aydınlanmasının ardından helikopter ve anfibi uçaklarında söndürme çalışmalarına katılacağı kaydedildi.
 
Bölgeye olası zehirlenme ve yaralanmalara karşı Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden ekipler ile çok sayıda ambulansın gönderildiği belirtildi. Ormanda yaşayan çok sayıda hayvanın yanarak telef olduğu ya da dumandan etkilendiği bildirildi. Tepeoba Köyü'nde kesilen elektriklerin yeniden verilmesiyle köyden ayrılan bazı köylülerinde tekrar evlerine girmeye başladığı öğrenildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com