Kazada görevli 51 asker tespit edildi!

Kazada görevli 51 asker tespit edildi!
Muhsin Yazıcıoğlu'nun can verdiği kaza yerindeki görevli 51 askeri isimlerinin belli olmasının ardından operasyonlar başladı

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kaza bölgesinde görev yapan 51 askerî personelin isimlerini tespit eden savcılık, muhtemel delillerin ve olaya karışan kişilerin bulunması için 5 ilde eşzamanlı operasyon başlatılırken söz konusu isimlerin arandığı açıklandı. Adı geçen personel ise Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Dağcılık Timi ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı ekibi...

Polis ekiplerinin arama yaptığı adresler arasında bazı askerî birlik ve lojmanlar ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün de bulunduğu öğrenildi.

20 kişiden oluşan Dağcılık Timi'nde bir yarbay ve 3 yüzbaşı var. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli de yine 20 kişi. Aralarında bir albay, 5 yüzbaşı, bir binbaşı ve bir üsteğmen de bulunuyor.

SİKORSKY'DE 7 KİŞİ

Arama kurtarma faaliyetleri sırasında düşen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Sikorsky tipi helikopterin enkazını incelemek için bölgeye gelen Sikorsky kaza kırım heyetinde ise 7 kişi var. Ekipte bir albay ve bir yüzbaşı bulunuyor. Geri kalan 5 personel ise teknisyen başçavuş rütbesinde. Kaza kırım anket heyeti ise 4 kişiden oluşuyor. 2 yüzbaşı, bir binbaşı ve bir de teknisyen astsubay. Helikopterden parça söken askerlerin bu 51 isim arasında yer aldığı dile getiriliyor. Tespit edilen isimler arasında Pilot Albay S.Y., Pilot Albay M.E., Jandarma Yarbay D.K., Pilot Binbaşı İ.T. ve Pilot Binbaşı M.Ç. de yer alıyor.

PARÇAYI SÖKEN ASKERLER 51 İSİMİN İÇİNDE

Zaman'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'helikopterin beyni' olarak nitelendirdiği sökülen parçaların Argus 5000 CE ve SKYMAP IIIC cihazları olabileceği kaydediliyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı, olayı hatırlatarak, "Helikopterin beynini keçiler sökmedi." demişti.

CİHAZLAR İKİ YILDIR KAYIP!

Bu parçalar, helikopterin hangi noktalar arasında uçtuğunu, irtifa bilgilerini ve hızını kaydediyor. Her iki cihaz da kazanın ardından 29 Mart 2009 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı Kaza Soruşturma Kurulu tarafından olay yerinde görüntülenmişti. Fakat 2 gün sonra olay yerinde çekilen fotoğraflarda cihazlar yerinde yoktu. O cihazlar iki yıldır kayıp. Helikopterden parça söken askerlerin bu 51 isim arasında yer aldığı dile getiriliyor.

CİHAZLARIN ÇALINDIĞI ANLAŞILDI!

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) kamuoyuna yansıyan raporunda, şu önemli açıklamalar yer almıştı: "Cihazların 31.3.2009 günü öğle saatleri arasında yok olduğu/çalındığı anlaşılmıştır... Kaza mahallinde yakılarak kısmen yok edilen helikoptere ait bazı parça ve atıkların, 28.3.2009 günü bölgede bulunan DAK timi ve daha sonra oraya ulaşan ve gece orada kalan Ankara JOAK Dağcılık Timi tarafından yakılmış olabileceği anlaşılmıştır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com