Kazakistan'da eşcinsel düğün

Kazakistan'da eşcinsel düğün
Kazakistan bu düğünü konuşuyor

Bu bir tiyatro oyununu sokakta çekilmiş sahnesi değil. Bir gösteri de değil. İnanmayacaksınız ama bu iki lezbiyenin Kazakistan’ın Karaganda şehrinde gerçekleştirilen evlilik töreni.Çiftten gelinlikli olanın adı Karolina, takım elbiseli olan ise Kristana.

Kazakistan’da eşcinsellerin resmen evlenmesi söz konusu değil. Ancak bu yasal engeller Karolina ve Kristana’yı durdurabilmiş değil. Karaganda'daki bir eşcinsel kulübünden 'özel bir izin belgesi' aldıkları söylenen çift, görkemli bir Kazak düğünündeki tüm adetleri yerine getirdi. Buna limuzinle şehirde tur atmak da dahil.Zaten Kristina kendisi de söylüyor: “Bizim devletle ve onun yasalarıyla hiçbir işimiz yok. Bu mutlu günümüzde tüm arkadaşlarımız yanımızda. Bizim karı koca ilişkimizi onların bilmesi de yeterli. Başkalarının ne düşündüğü umurumuzda değil.”

Ancak Kazakistan kamuoyu genç çiftle aynı şekilde düşünmüyor. Çift kenti dolaşırken, merak ve şaşkınlıkla karşılansa da fotoğraflar Voxpopuli adlı Kazak sitesinde yayımlandıktan sonra ülkede sert tepkilere neden oldu. Karolina ve Kristana evliliği Kazak sosyal medya sitelerinde en çok okunan ve yorumlanan gelişmelerden biriydi. Sosyal medyada, çiftin ebeveynlerinin katılmadığı törene 'dejenere' yorumu yapılırken, eşcinsel evliliklerin 'demografik bir yıkıma' neden olacağını öne sürenler de oldu. Eleştirilere karşın çifte, “Aferin size cesur kızlar” diyenler de vardı.

Karaganda kentindeki eşcinsel hareketinden Vladimir Kornakovski kentte 15 bin eşcinsel olduğunu söylüyor. Karolina ve Kristana ise ülkede eşcinsel hakları konusunda bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Karolina, “Biz de evlenme mutluluğunu yaşamak istiyorduk” diyor. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com