Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev Manisa'da

Kazakistanın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev Manisada
Tüymebayev: "Manisa bölgesinde Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için ziyaretler yapacağız"

MANİSA (AA) - Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, "Manisa bölgesinde Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için ziyaretler yapacağız" dedi.  

Tüymebayev, beraberindeki Atyrau Vali Yardımcısı Şangız Mukan, Büyükelçi Danışmanı Askhat Kessikbayev, Kazakistan Ege Bölgesi Fahri Konsolosu Abdullah Kavuklu ile Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı makamında ziyaret etti.

Vali Savaş, ziyarette Manisa'nın verimli ovaları ve sanayisi ile Türkiye'nin üretim miktarı bakımından önde gelen illerden biri olduğunu vurgulayarak, tarımsal, ekonomik, kültürel ve ekonomik açıdan kent hakkında bilgiler verdi. Savaş, Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluğun yansımaları olarak ticari, sanayi işbirliğinin gelişeceğine yürekten inandığını kaydetti.

Büyükelçi Tüymebayev de Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Manisa, Ege bölgesinde sanayi, tarım, arkeoloji, kültür alanında büyük illerden biridir. Manisa'daki Nevruz etkinlikleri kapsamında Kazakistan'daki Atyrau eyaletinden Nurpeyisova Halk Çalgıları Orkestrası'nı getirdik. Manisa'da 1953 yılında Doğu Türkistan'dan taşınmış Kazak kardeşlerimiz burada yaşıyorlar. Onlara da sahip çıktığınızdan dolayı şükranlarınızı sunuyorum. Manisa bölgesinde Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için ziyaretler yapacağız. İki ülke arasındaki yapılan anlaşmalar gereği Kazakistan'a Türk iş adamlarının daha da gelmesi için kolaylıklar sağlıyoruz. 

Kazakistan'da çalışan yabancı şirketler arasında Türk şirketleri ilk 3 sırada, 2 bine yakın Türk şirketi Kazakistan'da faaliyette bulunuyor. Özellikle sanayi, tarım, gıda alanında devlet tarafından çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Kazakistan'da çalışan Türk şirketlerin sayısı her geçen gün büyüyor. Kazakistan ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ilişkilerin hacimi 4 milyar dolar ama 3 milyar doları şu an Kazakistan'dan geliyor, petrol, gaz, çinko, kurşun olarak. Bugüne kadar Türk iş adamları inşaat alanında 20 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Onun için yatırım yapma zamanı geldi diyoruz. Kazakistan ve Türkiye arasındaki yatırımlarının daha da geliştirilmesini istiyoruz."

Bir gazetecinin Türk okullarıyla ilgili görüşlerini sorduğu Tüymebayev, şunları söyledi:

"Kadim zamanlardan gelen ve kardeş olan Kazakistan ve Türkiye arasında siyasi, ekonomik, ticari, kültürel alanda hiçbir sıkıntı yok. Her sene çok iyi gidiyoruz, bunu daha da geliştirmemiz lazım. Her konuda Türk halkı ve Türk devleti ile beraberiz. Kardeş halklar her konuda beraber olmamız lazım. Her ülkede siyasi sorunlar var ama bu konuları ilişkilerimize karıştırmamız lazım."

Valilik ziyareti ardından CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'yi ziyaret ederek, Manisa OSB'de incelemeler yapacak olan Tüymebayev, gece Kültür Merkezinde Nevruz Bayramı Kutlamaları ve Kazakistan-Türkiye Dostluk Gecesi kapsamındaki Nurpeyisova Halk Çalgıları Orkestrası Konseri'ne katılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com