Kazalara Karşı Yeni Yöntem! 100 Km'de Bile Etkili

Kazalara Karşı Yeni Yöntem! 100 Km'de Bile Etkili
Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanan hava yastıklı darbe emici ''Kırkayak'' bariyerinin tatbikatı, Olimpiyat Stadı'ndaki doğu tribün kapısı otoparkında yapıldı...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Kırkayak'' bariyerlerin, 100 kilometre çarpma hızında ölümcül kazalar oluşturmayacak esnekliğe sahip olduğunu belirterek, ''Hız limitlerine uyulması gerekiyor ancak bu limitlerin çok üzerine çıkıldığını ve ölümcül kazalara sebebiyet verildiğini görmekteyiz'' dedi.

Çelik halatlarla bağlanan bariyerlere araç çarptırılarak iki deneme yapıldı. Çarpmanın doğru yerden yapılmaması nedeniyle tatbikatta istenilen sonuca ulaşılamadı.

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yapan Topbaş, kent içerisinde sürücü güvenliği açısından üzücü kazalara sebebiyet vermemek adına esnek bariyer uygulaması başlattıklarını belirterek, ''Bariyerler, 100 kilometre çarpma hızında ölümcül kazalar oluşturmayacak esnekliğe sahip. Hız limitlerine uyulması gerekiyor ancak bu limitlerin çok üzerine çıkıldığını ve ölümcül kazalara sebebiyet verildiğini görmekteyiz'' dedi.

Topbaş, tatbikat sırasında yapılan iki testte de güzergah üzerinde kılavuz sistem bulunmamasından dolayı isabet kaydedilemediğini ve istenilen sonuca ulaşılamadığını söyledi.

İstanbul'un 77 noktasında uygulamaya konulan esnek bariyerlerden 5-6'sında ölümcül kazaya sebebiyet verilecek hızda çarpılmasına rağmen bir problem yaşanmadığını gördüklerini anlatan Topbaş, sürücülerin kurallara uygun hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bir tırın E-5 güzergahında metrobüs yoluna geçip, durağa kadar gelmesini hatırlatan Topbaş, durakta yolcu bulunmaması sayesinde ölümcül kazaya sebebiyet verilmediğini söyledi.

Topbaş, belediye olarak EDS uygulamasına geçtiklerini ve bu uygulamayı yaygınlaştırdıklarını ifade etti.

-SORULAR-

Bir gazetecinin, esnek bariyerlerin hangi ülkelerde kullanıldığını sorması üzerine Topbaş, ''Bu esnek bariyer sistemi dünyada yeni sayılabilecek, 3-4 kentte başlamış bir çalışma. Başka sistemler de var ancak bu sistem son bulunmuş çalışma. Nasıl bir sistem oluşturabileceğimizi düşünürken bu çalışmayı gördük. Bunu daha doğru bulduk. Kentin içinde estetik görünüşü de olan, çirkinlik arz etmeyen bir sistem'' dedi.

Topbaş, 77 noktaya yerleştirilen bariyerlerin maliyetinin sorulması üzerine de Avrupa standartlarındaki bariyerlerin tanesinin ortalama 26 bin lira olduğunu ve kaza halinde bariyerdeki hasarın, kazayı yapan araçların sigortalarından karşılandığını anlattı.

Bir gazetecinin, ''Metrobüs güzergahında meydana gelen kazada bir vatandaş hayatını kaybetti. Çok fazla kaza yaşandığına dair eleştiriler geliyor'' ifadesine karşılık Topbaş, ''Kadranda gördüğümüz kilometre, araçların bunu yapması anlamını taşımamalı. Şehir içi ve dışında kurallara uymak gerekiyor. 70 kilometrenin üzerine çıkılmaması gerekiyor. Kazalar bu limitler aşıldığı için meydana geliyor. Mesela tırın yaptığı kazada hızın 100 kilometrenin üzerinde olduğu ve şoförün uyuduğu söyleniyor. Dikkatsiz davranışlar insan hayatını tehdit ediyor'' diye konuştu.

Topbaş, ''İETT otobüsüne molotofkokteylli saldırı oldu. Bu konuda önlemlerden bahsetmiştiniz, çalışmalar ne durumda?'' sorusuna karşılık da yeni otobüslerde birtakım önlemler aldıklarını, emniyet teşkilatıyla paralel çalışmaların, EDS kameraları ve şahıslara ait güvenlik kameralarının bulunduğunu ifade etti.

Kamu malına zarar verilmesinin önlenmesi gerektiğini anlatan Topbaş, birtakım tedbirler alınmasına rağmen yine de bu tür olayların meydana geldiğini söyledi.

Topbaş, son günlerde 12-13 aracın kundaklandığını belirterek, ''Bu tür olayları kınıyoruz. Yakalananlar cezasını çekmektedir. Otobüsler kentin toplu taşıma araçları, onlara saygı göstermek lazım. Tahrip edici davranışlar görmekteyiz. Bunlar bizi sıkıntıya sokuyor'' dedi.

Denizlerdeki atık konusuna da değinen Topbaş, ihbar alındığında Çevre Koruma Daire Başkanlığının harekete geçtiğini ve cezai yaptırımların uygulandığını söyledi.

Açıklamasının ardından tatbikatın yapıldığı bariyerde incelemede bulunan Topbaş, ''Bu bariyer, içinde hava bulunan ve kapakları olan bir sistem. Öce onlar patlıyor. Çok hızlıysa araç, bariyerler katlanıyor. Çekildiği zaman eski haline getiriliyor. Yırtılma olursa onarılma imkanı var'' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com