Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış töreni

Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış töreni
KAZAN (AA) - Tataristan'ın başkenti Kazan resmen "2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti" unvanını aldı.2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'den bu unvanı daha önce devralan Kazan,...

KAZAN (AA) - Tataristan'ın başkenti Kazan resmen "2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti" unvanını aldı.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'den bu unvanı daha önce devralan Kazan, bugün de Kültür Başkenti yılının resmi açılışını gerçekleştirdi. Açılış, Tatar Türklerinin ünlü şairi Gabdulla Tukay'ın 128. doğum günü olan 26 Nisan'a denk getirildi.

Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti yılının resmi açılışına Türkiye'den de çok sayıda heyet katıldı. Bu heyetlerden en büyüğü 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını yürüten Eskişehir'den oldu. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna başkanlığındaki heyet dün ve bugün Tataristanlı yetkililerle resmi görüşmelerde bulundu.

Aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği heyetleri de Tataristan'da çeşitli görüşmeler yaptı.

Kültür Başkenti etkinliklerine katılmak için Moskova'dan gelen Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin de Tataristan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı ve şu anda Cumhurbaşkanı'nın Devlet Danışmanı olan Mintimer Şeymiyev ile görüşüp Türkiye ile Tataristan arasındaki işbirliği hakında konuştu.

Resmi görüşmelerini tamamlayan heyetler ilk önce Gabdulla Tukay'ın anıtına çiçek bıraktı. Daha sonra Tukay'ın anısına her sene düzenlenen "Şiir Bayramı"na katıldı. Akşam ise Tataristan'a gelen tüm konuklar başkent Kazan'ın Musa Celil Opera ve Bale Tiyatrosunda "Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti" yılının resmi açılışına katıldı.

Kültür Başkenti yılının resmi açılışı Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarının salondan sahneye çıkarılmasıyla başladı. Daha sonra Tataristan Başbakanı İldar Halikov, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna bir konuşma yaptı.

Vali Tuna, konuşmasında Kazan'da olmaktan ve "Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti" yılının resmi açılışına katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

"2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak biz Eskişehir'de birçok iş yaptık" diyen Tuna, şunları kaydetti: 

"Bu işlerin büyüklüğü tabii ki Türk dünyası büyüklüğünden ileri gelmektedir. Türk dünyası insana değer verme noktasında farklı coğrafyalar farklı zamanlar ve farklı şahsiyetler olsa da hep aynı hassasiyeti göstermiş ve bütün insanlığa aynı mesajı vermiştir. Biz dünyaya gönüller yapmak için gelmiş bir milletiz. Biz devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı ölçü edinmiş bir milletiz.

Bugünkü vesile ile sadece Tatar edebiyatının değil bütün Türk dünyasının şairi olan Gabdulla Tukay'ı doğum günü münasebeti ile rahmetle ve minnetle anıyoruz."

Konuşmaların ardından slayt gösterisi ile başkent Kazan'da faaliyet gösteren kültür kurumları ve tarihleri anlatıldı ve Tatar Türklerinin milli bayramı olan Sabantuy'dan kesitler sunuldu. Programda ayrıca Türk cumhuriyetleri ve topluluklarından dans ve müzik örnekleri sunuldu.

İki buçuk saat süren resmi açılış sonunda konuklar, sözlerini Tatar Türklerinin ünlü şairi Tukay'ın yazdığı ve Tatarların resmi olmayan marşı sayılan "Ana Dili" şarkısını okudu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com