Kazdağı'nda petrol bulundu

Kazdağı'nda petrol bulundu
Türkiye'deki doğal alanların en önemlilerinden biri olan Kazdağı'nda iki yıldır süren aramalarından ardından petrol bulundu.

Türkiye'deki doğal alanların en önemlilerinden biri olan Kazdağı'nda iki yıldır süren aramalarından ardından petrol bulundu. Geçmişte çevrecilerin yoğun tepkisini çeken altın aramalarının ardından bu haberin nasıl karşılanacağı merak konusu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan, Kaz Dağları'nın etekleri olarak bilinen Bayramiç İlçesi'ne bağlı Aşağı Şevik Köyü ile Ezine İlçesine bağlı Balıklı Köyü'ne kadar olan bölgede petrol ve doğalgaz aramak için ruhsat alan Merty Energy Petrol Arama Şirketi, iki yıl önce Bayramiç merkezinde şantiyesini kurdu. Merkezi Ankara'da bulunan şirket, ardından da Bayramiç İlçesi'nin Aşağı Şevik Köyü'nden başlayarak Çiftlik, Türkmenli, Pınarbaşı, Ahmetçeli, Saçaklı, Çavuşköy ve Yahşelli ile Ezine'ye bağlı Balıklı köylerindeki arazilerde sismik yöntemlerle petrol ve doğalgaz aramaya başladı. Vibrosismik sistemle arama yapıldı ve cihazlar ile yerin altına frekans dalgaları yollanarak veriler kaydedildi.

KÖYLÜNÜN TARLASINDA PETROL

İki yıl süren arama çalışmaları sonunda Bayramiç İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Ahmetçeli Köyü'nde 66 yaşındaki Kerime Yıldırım'a ait tarlada petrol rezervine ulaşıldı. Firmadan gelen haber Ahmetçeli Köyü'nde yaşayanları sevindirdi.
Merty Energy'nde kuyu mühendisi olan Melih Ekrem Görgülü, yaptıkları aramalar sonucunda Ahmetçeli Köyü bölgesinde petrol rezervleri tespit ettiklerini açıkladı. Mühendis Görgülü, bu tespitin ardından bölgede sondaj için petrol kulesi inşaatına başladıklarını söyledi. Rezerv miktarıyla ilgili kesin sonucun sondaj çalışmaları bittiğinde alınacağını belirten Melih Ekrem Görgülü, bölgede doğalgaz bulmayı da ümit ettiklerini kaydetti. Firma, petrol saptanan tarlayı, sahibi Kerime Yıldırım ile sözleşme imzalayarak kiraladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com