Kazıklı Voyvoda'nın hapsedildiğine inanılan kale...

Kazıklı Voyvoda'nın  hapsedildiğine inanılan kale...
Eğrigöz Belde Belediye Başkanı Alkan: -''Gizemini koruyan kalenin turizme açılması için yetkililerden destek bekliyoruz''
Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Eğrigöz beldesinde, esirlerini kazığa oturtarak öldürmesiyle tanınan ''Kazıklı Voyvoda'' lakaplı Eflak Prensi Vlad Tepes'in hapsedildiğine inanılan kalenin turizme açılması bekleniyor. 
 Eğrigöz Belediye Başkanı Mehmet Alkan, beldenin en sarp alanlarında birinde kalıntıları bulunan kalenin inşa edildiği tarihin bilinemediğini ancak Frigya döneminde yapılıp Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kullanıldığına inanıldığını söyledi. 
Kale çevresinde birçok mağara bulunduğunu belirten Alkan, şöyle devam etti: 
''Kazıklı Voyvoda diye tanınan Eflak Prensi Vald Tepes'in, esirlerini kazığa oturtarak öldürdüğüne ilişkin bilgiler, bazı kitaplarda yer almıştır. Kazıklı Voyvoda'nın, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından esir alınmasından sonra bir süre Eğrigöz Kalesi'nde hapsedildiğine inanılmaktadır. Burada Kazıklı Voyvoda'nın bir rivayete göre 6 ay, başka bir rivayete göre 2 yıl kadar hapis yattıktan sonra kaçtığı kaleyle yerli ve yabancı tarih araştırmacıları, bizden bilgi istiyor. Ancak yeterli bilgiye sahip olmadığımız için onlara yardımcı olamıyoruz.'' 
Alkan, gizemli kalenin turizme açılması için destek verilmesini talep ederek, kaleye çıkış yollarını dahi düzenlemekte bürokratik sorunlar yaşadıklarını savundu. 
Kalede mancınıklarda kullanıldığına inanılan yaklaşık 15 kilogram ağırlığındaki taşları koruma altına aldıklarını dile getirerek, ''Gizemini koruyan kalenin turizme açılması için yetkililerden destek bekliyoruz'' dedi. 
Alkan, beldenin zengin tarihinden kalan kalıntılardan birinin, ana gövdesinde kadın figürü bulunan çeşme olduğu bilgisini vererek, bu figüre önceki yıllarda zarar verildiğini ve bunun da korunmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi. 
     -Kazıklı Voyvoda- 
İrlandalı yazar Bram Stoker'in ''Drakula'' adlı ünlü vampir romanına esin kaynağı olan Eflak Prensi Vlad Tepes, 1456-1462 yıllarında hükümdarlık yaptı. 
 Romanya tarihinde ''ulusal kahraman'' diye nitelendirilen Vlad Tepes, cezalandırmak istediği esirleri kazığa oturtarak öldürdüğü için Türkler tarafından ''Kazıklı Voyvoda'' diye anılıyor. 
Osmanlılara karşı 1461 yılında isyan başlatan Vlad Tepes'in ordusu, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han'ın 1462'de yaptığı seferde yenildi ve Prens esir edildi. 
Bazı tarihi kaynaklarda 1476'da öldüğü ifade edilen Vlad Tepes'in hapsedildiği yerle ilgili bilgi bulunmuyor. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com