KCK Davası Diyarbakır'ı Savaş Alanına Çevirdi!

KCK Davası Diyarbakır'ı Savaş Alanına Çevirdi!
Diyarbakır'da KCK duruşması için yürüyüş düzenleyen BDP'li gruba polis adliye önünde müdahale etti..

BDP Yüksekova İlçe Başkanlığı binası önünde bir araya gelen ve aralarında parti yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi yürüyüş düzenledi.

İŞTE KENTİN SAVAŞ ALANINA DÖNDÜĞÜ ANLAR

Cengiz Topel Caddesi Eski Cezaevi Kavşağı'nda yapılan açıklamanın ardından kalabalık gurup sloganlar eşliğinde Mezarlık Mahallesi Merkez Camii'ne kadar yürüyüş düzenleyerek, burada 2000 yılında yaşamını yitiren ve kimlikleri yeni açıklanan PKK'lı Hüseyin İliş, Kaya Geylani ve Nazperi Zengin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Taziye ziyaretinden sonra tekrar yürüyüşe geçen ve ilçe merkezinde toplanan bir guruba polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Gençlerin taşlarla karşılık verdiği müdahale sonrası ilçe sokakları savaş alanına dönüştü. İlçede olaylar devam ediyor.

DİYARBAKIR'DA POLİSE HAVAİ FİŞEKLERLE SALDIRDILAR.. OLAYLARDA İKİ SES BOMBASI PATLADI

Diyarbakır' da KCK duruşması için yürüyüş düzenleyen BDP'li gruba polis adliye önünde müdahale etti. Göstericiler polise havai fişek atarken, polis göstericileri gaz bombalarıyla dağıtmaya çalışıyor. Olaylarda iki ses bombası patladı.

BDP tarafından yapılan basın açıklamaları sonrası olaylar çıktı. Polis kendisine taş, molotof ve havai fişeklerle saldıran göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Yaşanan olaylarda atılan taşlar nedeniyle çok sayıda polis yaralandı. Olaylarda iki de ses bombası patladı.

Küçük gruplar halinde ara sokaklara dağılan gösterilerle polis arasında kovalamaca devam ediyor.

BATMAN'DA KCK GERGİNLİĞİ

Batman'da KCK davasını protesto etmek isteyen bir grup BDP'li Ayla Akat Ata ve Belediye Başkanvekili Serhat Temel'in açıklamaları sonrası polisle çatışmaya başladı. Göstericiler molotof ve taşlarla polise saldırdı. Polis de göstericilere gaz bombası attı.

Çıkan arbedede çok sayıda gözaltı var.

NUSAYBİN'DE GÖSTERİCİLERİN ATTIĞI MOLOTOF AZ DAHA VATANDAŞI YAKIYORDU

Diyarbakır'da görülen KCK/ TM davasını protesto etmek için yapılan gösteride göstericilerin attığı molotof yoldan geçen vatandaşa isabet etti. Diyarbakır'da görülen davayı protesto etmek amacıyla BDP ilçe binası önünde toplanan grup, ellerindeki pankartlarla Hükümet Konağı caddesine yürüdü. BDP üyesi Mazlum Akman'ın okuduğu basın açıklaması sonrası grup dağıldı. Şirin Bulvarın'da yolu kapatan bir grup gösterici polise taş ve molofolarla saldırdı. Bu sırada göstericiler tarafından atılan bir molotof yoldan geçen vatandaşın ayağına isabet etti. Bir anda bacakları tutuşan vatandaş ceketiyle alevleri söndürmeye çalıştı. Bu arada yoldan geçen bir kadın ve çocukları panikleyerek adama yardım etmeye çalıştı. Ceketinin yardımıyla alevleri söndüren vatandaş kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Göstericilerin ellerinde üzerine KCK ASAYİŞ yazılı kalkanlar kullanması dikkat çekti. Polis gruba göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

BDP'Lİ GRUP YÜRÜYÜŞ YAPIP ''DEMOKRATİK ÖZERKLİK'' TALEBİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

Şanlıurfa'da, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi bir grup, yürüyüş yapıp, ''Demokratik Özerlik'' talebiyle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Topçu Meydanı'nda toplanan ve aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın da bulunduğu grup, halay çekerek, çeşitli sloganlar attı.

Terör örgütü ve elebaşı lehine sloganların atılıp, bu yönde Türkçe ve Kürtçe döviz ve pankartların taşındığı eylemde, grup Atatürk Bulvarı'ndan Ahmet Bahçivan İş Merkezine kadar yürüdü.

Yüzü maskeli 2 kişinin terör örgütünü simgeleyen renkte bez parçası açıp, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu bir dövizin taşındığı alanda, grup adına Ahmet Tutal, basın açıklamasını okudu. Tutal, ''KCK'nın Haziran 2011'de yapılacak genel seçimlere kadar ilan ettiği çatışmasızlık süreci, Türkiye barışı açısından tarihi bir şans sunmaktadır'' dedi.

Tutal, demokratik özerklik projesinin, Türkiye'de demokrat ve özgürlükçü çevrelerin dikkatini çektiğini belirterek, ''Ancak, hükümetin ve devlet yöneticilerinin bu gelişmeleri görmezden gelip boşa çıkarmaya dönük açıklama ve izledikleri politikalar halkımızı ciddi anlamda kaygınlandırmaktadır'' diye konuştu.

Çeşitli taleplerin de dile getirildiği açıklamanın ardından grup, dağıldı.

Eylem nedeniyle polis ekipleri, yoğun güvenlik önlemi aldı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com