KCK Davası'nda görevsizlik ve yetkisizlik talebi

KCK Davası'nda görevsizlik ve yetkisizlik talebi
KCK Davası'nda sanık avukatı Meral Danış Beştaş, dava hakkında görevsizlik ve yetkisizlik kararı verilmesini talep etti.
Sanık avukatlarından İnan Poyraz da, müvekkillerinin ana dilde savunma yapmak istediklerini belirterek tercüman atanmasını istedi.
 
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK Davası'nda sanıkların avukatı Meral Danış Beştaş, usule ilişkin söz aldı. Avukat Beştaş “Burada Barış ve Demokrasi Partisi’nin faaliyetleri yargılanıyor" diyerek mahkemenin davaya bakmaya görevli ve yetkili olmadığını savundu. BDP’nin Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uygun olarak kurulmuş olan ve denetlenen bir parti olduğunu yetkili kurullarında aldığı kararların da denetlendiğini belirteren Beştaş, “İddianamede BDP’nin Parti Meclisi’nde aldığı kararlar, seçim çalışmaları basın açıklamaları, aday belirleme sırasında yaptıkları konuşmalar dahil örgüt faaliyeti olarak değerlendirilmiştir. İddianameyi yazan savcı BDP’nin tüzüğünü bile okumadığı için yasal çalışmaları bile suç saymıştır. BDP’nin parti merkezleri ile il ve ilçe örgütleri ortam dinlemesine tabi tutulmuştur. Burada gerçek kişiler yani sanıklar hakkında karar verilemez" dedi.
 
GÖREVSİZLİK VE YETKİSİZLİK TALEBİ
 
İddianamede yer alan faaliyetlerin Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) tüzel kişilik faaliyetleri kapsamında yapıldığını söyleyen Beştaş, yargılananların tüzel kişi olmadığı için davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Beştaş, yargılama yerinin bu mahkeme olmadığını söyleyerek, dava hakkında görevsizlik ve yetkisizlik kararı verilmesini istedi.
 
AVUKAT TERCÜMAN ATANMASINI TALEP ETTİ
 
Yargılamaya konu faaliyetlerin siyasi parti faaliyeti olup olmadığının tespiti ile faaliyetlerin parti tüzük ve programı kapsamında yapılıp yapılmadığının incelenmesi konusunda 3 bilirkişiye inceleme yaptırılmasını istedi.
 
Beştaş, iddianamede yer alan faaliyetlerin incelenerek bu kapsamda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca BDP hakkında yürütülen soruşturma olup olmadığının sorulamasını talep etti. Sanık avukatlarından İnan Poyraz da, müvekkillerinin ana dilde savunma yapmak istediklerini belirterek, tercüman atanmasını istedi. Duruşma avukatların usule ilişkin taleplerinin alınması ile devam ediyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com