KCK İddianamesi tamamlandı

KCK İddianamesi tamamlandı
Tamalanan iddianame 15. ağır ceza mahkemesine gönderildi

İddianame kapsamında 193 sanık hakkında 15 yıla kadar hapis cezaları isteniyor..

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen, PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya ilişkin soruşturmayı tamamlayarak, Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Belge Yayınları yetkilisi Ragıp Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında hazırladığı iddianameyi özel yetkili İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Yayıncı Ragıp Zarakol için örgüt üyelerine yardım suçlamasından 10 yıl hapis cezası istenirken Büşra Ersanlı için de örgüt yöneticiliğinden 15 yıl istendi. İddianamedeki şüpheli sayısı 193. İddanameye göre örgütün Karayılan'dan sonra gelen üç ismi Kudbettin Yazbaşı, firari şüpheli Ali Durc ve Nihat Oğraş

"Örgüt yöneticiliği"yle suçlanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı için 15 yıl, yayıncı Ragıp Zarakolu için ise "örgüte yardım etmek" gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istendi.

5 gizli tanığın ifadesine yer verilen 2400 sayfalık iddianamede, terör örgütü KCK'nın İstanbul'daki yönetim kadrosunun yer aldığı, seçim sürecindeki molotoflu eylemler de bulunuyor.

PKK terör örgütünün kuruluşu, yapısı, örgüt adına gerçekleştirilen eylemlerin anlatıldığı iddianamede, PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'nın tanımı, KCK sözleşmesi, toplantılar ve "Siyaset Akademisi"ne yer verildiği ifade edildi.

İddianamede Siyaset Akademisi'nde verilen dersler ve içeriklerine de yer verilirken, Prof. Dr. Ersanlı'nın da ders verdiği akademinin "PKK'nın şehirdeki ideolojik eğitim merkezi" olarak kabul edildiği belirtildi. İddianamede, akademide eğitim alanların örgütün dağ kadrosuna katılarak askeri eğitim gördükleri, dağ kadrosuna katılmayanların ise şehirdeki yapılanmada örgütsel faaliyetlerine devam ettikleri iddia edildi.

Örgüt tarafından gerçekleştirilen protesto gösterilerine de yer verilen ve Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından gerçekleştirilen eylemlerin de anlatıldığı iddianamede, eş zamanlı araç kundaklama eylemleri gibi organize şekilde gerçekleştirilen gösterilerin de anlatıldığı öğrenildi.

İddianamede, bir numaralı sanık Kudbettin Yazbaşı'nın, Murat Karayılan'dan gelen talimatları örgütün İstanbul yapılanmasına ilettiği ve sık sık Kandil'e gittiği iddia edildi.

İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde açılacak dava terör örgütü KCK'ya yönelik İstanbul'daki ana dava olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com