KCK Sanıkları Mahkemede Kürtçe Buradayım Dedi!

KCK Sanıkları Mahkemede Kürtçe Buradayım Dedi!
PKK'nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) davası bugün başladı..

7500 sayfalık iddianamesi kabul edilen davada 151 sanık bulunuyor. 103 tutuklu sanık sabah saat 08.30'da adliyeye getirildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu 103 sanığın tamamı hazır bulundu. Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu tutuksuz 48 sanıktan 18'i ve çeşitli barolara kayıtlı 260 avukat da duruşmaya katıldı.

Avukat, gazeteci, sanık yakınları ile yurt dışından gelenlerin de bulunduğu kişiler üst araması yapılarak içeri alındı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da beraberinde bazı BDP'li milletvekilleri ile duruşmayı izlemek üzere adliyeye geldi.


Hâkime Kürtçe yanıt

Hakimin isimlerini okuduğu sanıklar Kürtçe "buradayım" dedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların Kürtçe savunma yapma talebini değerlendirmek için duruşmaya ara verdi.


Kuş uçurtulmuyor

Yenişehir semtindeki adliye binası çevresinde alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Diyarbakır olağanüstü günlerinden birini yaşarken duruşmanın güvenliği için yaklaşık 2 bin polis görev yapıyor. Adliye binası çevresindeki bazı kavşak ve caddeler trafiğe kapatıldı.

KCK duruşmaları için adliye binasının iç avlusunda yeni bir salon inşa edildi. Ancak salonun fiziki şartlarının yeterli olmaması nedeniyle duruşmayı izlemek üzere sadece 10 gazeteci içeri alındı.

Duruşma nedeniyle bazı BDP'liler adiliye binası çevresinde toplandı ve bekleyişlerini sürdürüyor.


İddianameden

İddianamede sanıklar 'devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak' 'silahlı örgüte üye olmak', 'terör örgütüne yardım ve yataklık etmek'le suçlanıyor.

Kapatılan DTP'nin 28 yöneticisi ve BDP'li belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu sanıklar için, 5 yıldan müebbete kadar hapis cezaları isteniyor. Davanın sanıkları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bulunuyor.

Davayı bir çok uluslararası kuruluştan temsilciler de izleyecek. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkanı Souhayr Belhassen, dava için Diyarbakır'a geldi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com