KCK Türkçe Savunma Almış!

KCK Türkçe Savunma Almış!
KCK kurduğu sözde mehkemelerde Türkçe savunma aldığı belirtildi...

KCK iddianamesi Van Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Hakkari'de PKK'nın gizli şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi soruşturmasında 12'si tutuklu, 3'ü firari toplam 15 sanık hakkında Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame kabul edildi. 840 sayfalık iddianamede KCK'nın kurduğu sözde mahkemelerinde ise savunmaları Türkçe aldığı ve Türkçe olarak kayda geçirdiğine dikkat çekildi.

Hakkari ve Yüksekova'da Haziran 2010'da Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla polis, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olanKCK/TM'ye yönelik operasyonlar düzenledi ve birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan dönemin BDP İl Başkanı Mehmet Sıddık Akış ile birlikte 12 kişi tutuklanırken, 3 kişinin de firarda olduğu belirtildi. 10 aydır Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlanarak mahkemeye teslim edildi. 3. Ağır Ceza Mahkemesi de 840 sayfalık iddianameyi kabul ederek sanıklar hakkında ?Silahlı terör örgütünü yönetmek ve silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan dava açtı. İddianamede çok sayıda belge bulunurken, özellikle KCK sözleşmesi kapsamında kentte sözde halk mahkemeleri görevi yapan Hakkari Kent Meclisi Disiplin Kurulu'nun, mahkeme tutanakları ile bu mahkemelere verilen dilekçelere dikkat çekti. Ayrıca KCK'nın sözde mahkemelerinde alınan savunmaların da Türkçe olduğu belirtildi.

KCK TÜRKÇE SAVUNMA ALMIŞ
Diyarbakır'da görülen KCK ana davası ve diğer davalarda sanıkları Kürtçe savunma isterken, KCK'nın Hakkari'de kurduğu sözde mahkemelerinde Türkçe savunma yaptıkları ve tutanakların da Türkçe yazıldığına dikkat çekildi. Partide çalışan iki kişinin duygusal ilişki yaşadığı ve bunların yapılan savunmalarının da Türkçe olduğu iddianamede yer aldı. Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede konu ile ilgili şu değerlendirme yapıldı: "Ele geçirilen mahkeme tutanakları gibi pek çok sözde yargılamada, şüphelilerin hiçbir zaman Kürtçe'yi kullanmadıkları, tamamında Türkçe'yi kullandıkları, hatta Mikail A. ile ilgili yapılan sözde yargılamadaki kararlardan ve Mikail A.'nın ifadelerinden anlaşılacağına göre savunma, Türkçe yapıldıktan sonra savunmayı yazan sözde mahkeme katibi de tutanakları Türkçe olarak yazmaktadır. Türkçe olarak nihai karar verdikleri anlaşılmaktadır. Bu da aslında Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe'yi rahatlıkla kullandığını, hatta yerel dillere tercih ettiklerini göstermektedir. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak ülkenin resmi dilini konuşma ve kullanmanın doğallığı hiçbir açıklamaya gerek duyulmayan bir durumdur. Vatandaşlarımızın günlük hayat ve işlerinde istedikleri dilleri konuşmalarının önünde de hiç bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca mahkemelerde Türkçe'yi bilmediğini söyleyen ve kendisini ifade edemeyen vatandaşlar için tercüman atanmaktadır. Ancak terör örgütü Türkçe'yi bilen ve rahatlıkla kullanan, günlük hayatında da çoğu kez Türkçe'yi kullanan insanımızı Kürtçe konuşmaya zorlamaktadır. Buradaki amaçlardan biri yargılamayı işlemez hale getirmektir."

İddianamede ayrıca gizli tanıkların ifadelerine de yer verildi. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gözaltına alınan KCK'nın gençlik yapılanması üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan bir sanık, ?KCK'nın adalet komisyonu' ile ilgili olarak, "Adalet Komisyonu'nun görevinin anlaşmazlık tarafı olan şahısları dinleyerek, anlaşmalarını sağlamak, eğer anlaşmaları mümkün görülmüyorsa anlaşmazlıkla ilgili bir rapor hazırlayıp, Irak'ın kuzeyine PKK terör örgütü mensuplarının bulunduğu Kanireşh bölgesinde bulunan halk mahkemesine göndermek olduğunu biliyorum" dedi. ?Anne Ben Geldim' kod adlı gizli tanık ise, "Adalet Komisyonu, 3 savcı, 2 hakim ile 5'i üye olmak üzere toplam 10 kişiden oluşmaktadır" dedi.

Sanıklar, "Silahlı terör örgütünü yönetmek ve silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan açılan davada 5 ile 10 yıl arasında değişen hapsi cezasıyla yargılanacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com