KCK'da tutuklu sayısı 605

KCK'da tutuklu sayısı 605
İçişleri Bakanlığı tutukluluk sayıları ile ilgili açıklama yaptı...

İçişler Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin 2011 Türkiye İlerleme Raporu'nda kamuoyunda KCK operasyonları olarak adlandırılan işlemlerde tutukluluk sayıları ile ilgili abartılı rakamlara yer verildiğini belirtti. Bakanlık, tutuklamaların raporda belirtildiği üzere 2 bin civarında olmayıp, bugün itibariyle 605 olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İlerleme Raporu'nda, KCK terör örgütü hakkında belirtilen rakamlar ve değerlendirmelerin gerçeklerle örtüşmediği belirtildi. Açıklamada, "KCK terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu sayısı, İlerleme Raporu'nda belirtildiği üzere 2 bin civarında olmayıp, bugün itibariyle 605'tir" denildi.

Raporda, tutuklamaların 'siyasetçi, yerel düzeyde seçilmiş temsilciler ve insan hakları aktivistlerine yönelik' olduğunun ifade edildiği kaydedilen açıklamada, 'bu kişilerin siyasetçi, insan hakları aktivisti veya yerel temsilci oldukları için değil, KCK terör örgütü üyeliği nedeniyle aktif yargı makamları tarafından tutuklandığı' aktarıldı.

Açıklama şöyle devam etti: "KCK terör örgütü, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız üzerinde her türlü baskı, yıldırma ve şiddet uygulamakta ve talimatlarını yerine getirmeyen vatandaşlarımızı da sözde yargılayarak cezalandırmaktadır. Operasyonlar, adı geçen terör örgütünün şehirlerde işyeri ve araç kundaklama, molotof atma gibi eylemler gerçekleştirerek, insanlarımızın yaşam hakkı ve özgür iradeleri üzerine tehdit ve şiddet uygulama teşebbüs ve eylemlerini ortadan kaldırmak amacıyla ve ilgili mevzuat gereğince yapılmaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com