Kdz. Ereğli'de 5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Ayçiçek Yağı

Kdz. Ereğli'de 5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Ayçiçek Yağı
Kdz

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından, evlerde kullanılan bitkisel atık yağların toplanması için kampanya başlatıldı.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık belediye olarak konutlarda oluşan bitkisel atık yağların toplanması için Ezici ve Deha Biyodizel ile birlikte başlatılan kampanya kapsamında 5 litre atık yağ getirenlere 1 litre ayçiçeği yağı kampanyası başlatıldığını söyledi.
Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından atık yağların toplanması konusunda önemli bir kampanya başlatıldığını belirten Posbıyık, “Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir. Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman kanal borusu yüzeyine yapışır ve kanal kesitinin zamanla daralıp tıkanmasına neden olur. İlçemizdeki restoran, yemek fabrikası, yemekhane, vs. işletmelerden kaynaklanan bitkisel atık yağların diğer atıklardan ayrı toplanmasına Belediyemizce 2007 yılında başlanmıştır. İlçemizdeki restoran, yemek fabrikası, yemekhane ve benzeri işletmeler, bugüne kadar toplam 70 ton bitkisel atık yağ toplayarak geri dönüşüm tesislerine göndermiştir” dedi.
Amaçlarının çevre kirliliğine neden olan atıkların geri dönüşümünü sağlamak olduğunu kaydeden Posbıyık, “Amacımız, işyerlerimizin yanı sıra konutlarımızda üretilen atık yağların da kanalizasyona ya da çöpümüzün içine karışarak çevre kirliliğine ve tehlikelere neden olmasını engellemek,bu yağların geri dönüşümünü (biyodizel üretimi) sağlamaktır. Konutlarımızda oluşan bitkisel atık yağların toplanması için Ezicİ, Deha Biyodizel ile birlikte başlattığımız kampanya kapsamında Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 5 litre atık yağ getirenlere 1 litre ayçiçeği yağı hediye edilecektir” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com