“Keçi yetiştiricileri zor durumda”

“Keçi yetiştiricileri zor durumda”
Uşak Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Aydoğan, keçilerin ormanda gezmesi yasaklandıktan sonra orman köylülerinin zor duruma düştüğünü söyledi.

 Uşak Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Aydoğan, keçilerin ormanda gezmesi yasaklandıktan sonra orman köylülerinin zor duruma düştüğünü söyledi.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kemal Aydoğan, keçilerin ormana insanlar kadar zarar vermediğini belirterek ildeki 80 bin keçinin bilinçli olarak yok edildiğini iddia etti. Geçimini keçi yetiştiriciliği yaparak sağlayan köylülerin yasaktan sonra kente göç etmek zorunda kaldığını kentte de işsizlik sorunu yaşadıklarını iddia eden Aydoğan, “Keçiler ormanın doğal itfaiyesidir”dedi.
2005 yılından itibaren keçilerin ormanda gezmesinin yasak olduğunu belirten Aydoğan, keçilerin ormandaki büyük ağaçlara zarar vermediğini sadece ağaçlandırma sahalarındaki fidanlara zarar verdiğini söyledi. İl Genelinde 4 yılda 80 bin keçiden sadece 5 bin keçi kaldığını anlatan Kemal Aydoğan, “ Keçiler ormanların doğal itfaiyesiydi. Keçiler orman içindeki otları temizlediği için yangın riskini azaltıyordu. Keçileri gezdiren çobanlarda ormanda gördükleri en küçük ateşi ya söndürüyor yada orman ekiplerine haber veriyordu. Keçiler yasaklanınca orman içindeki otlar temizlenmez oldu. 2005 yılında il genelinde 80 bin keçi vardı. Şimdi ise 5 bin keçi var. Bunların iki bin tanesini biz küpeleme yaparak kayıt altına aldık. Yasak devam ettiği sürece Uşak'ta keçi ırkı yok olacak. Uşak'ta uygulanan bu yasak Kütahya ve Denizli gibi komşu illerimizde uygulanmıyor”dedi.
Yasak gelmeden önce geçimini keçi yetiştiriciliği ile sağlayan köylülerin ekonomik olarak zor duruma düştüğünü de iddia eden Kemal Aydoğan, “ Uşak'ın köylerinin yarısında keçi yetiştiriciliği vardı. Yasaktan sonra bu köylerde keçi kalmadı. Orman köylerinde tarım ve büyükbaş hayvancılık yapılması çok zor. Çünkü çamlık alanlarda tarım ve büyükbaş hayvancık uygun değil. Bu nedenle keçi yetiştiriciliği yapan köylüler ekonomik olarak zor duruma düştü. Köyde geçimini sağlayamayan köylüler daha sonra kente göç etmek zorunda kaldı. Kentte de işsizlik sorunu yaşayan köylüler zor durumda”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com