Kedi Katiline Ne Kadar Ceza Verildi?

Kedi Katiline Ne Kadar Ceza Verildi?
İzmir'debüfeci Arda Damar tarafından beslenen kediyi başını ezerek öldüren üniversite öğrencisi U.G.´ye para cezası kesildi..

İzmir’de bir kediyi başını ezerek öldüren üniversite öğrencisine 687 TL para cezası

Bornova Küçükpark´ta üç arkadaşıyla birlikte büfe işleten Arda Damar´ın beslediği yavru kediyi önce Pitbull cinsi köpeğe parçalatmak isteyen, ancak köpeğin saldırmaması üzerine tekmeleyip, başını ezerek kediyi öldüren üniversite öğrencisi U.G. ve bir arakadaşı önceki gün savcıya ifade verdi. Kamera görüntülerinde dört kişinin görünmesine rağmen olayı U.G.´nin gerçekleştirdiği, diğerlerinin karışmadığı anlaşıldı. Olayla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin yayınlanması, hayvanseverlerin suç duyurusunda bulunması ve emniyetin işlem yapmasının ardından harekete geçen İzmir Çevre ve Orman İl Müdürlüğü de, U.G.´ye Hayvanları Koruma Kanunu´nun 6. Maddesi uyarınca 687 TL para cezası kesti. Müdürlük ayrıca olayda kullanılmak istenilen Pitbull cinsi köpeğin alınması için Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü´ne yazı yazdı.

İzmir İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Kaynak imzasıyla yapılan açıklamada Hayvanları Koruma Kanunu´nun 6. maddesinde sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanunu´nda belirtilen durumlar dışında öldürülmelerinin yasak olduğu, bunun aksine hareket edenlere 687 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

DİSİPLİNE DE VERİLECEK
Bu arada U.G.´nin öğrenim gördüğü Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bir kediyi tekmeleyerek öldüren genç hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği uyarınca yasal işlemlere başlandığı ifade edildi. Açıklamada, ``EÜ Su Ürünleri Fakültesi´ne bu yıl kayıt olan U.G.´ın yapmış olduğu insanlık dışı davranışı tüm öğretim üyelerimiz, çalışanlarımız ve öğrencilerimiz olarak kınıyoruz. Farklı toplumsal olaylarda olduğu gibi, bu insanlık dışı davranışın neticesinde akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizden gelen yoğun tepkiler üniversitemizin etik ve bilimsel değerleri her zaman öncelikle savunmakta olduğunu göstermektedir. İnsan ve hayvan haklarına saygı, üniversitemiz öğrencileri ile paylaşılan temel değerlerdendir. Bu kapsamda öğrenci hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği uyarınca yasal işlemler başlatılmıştır'' denildi.

Bornova Belediye Başkanı CHP´li Kamil Okyay Sındır da olayı konuda, 'Buna neden olanların yasalar önünde en kısa zamanda hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız'' dedi.«MD-BO» Başkan Sındır, ilçe sınırları içindeki Küçükpark´ta gece yarısı savunmasız bir kedinin acımasızca öldürülmesini şiddetle kınadığını açıkladı, "Bornova, insan ve hayvan haklarını her yerde savunan uygar insanların kentidir. Küçükpark´ta yaşanan olayda Pitbull cinsi köpeğin bile dokunmadığı, kendisini savunamayan felçli bir kedinin insanlar tarafından vahşice öldürülmesi hem düşündürücü, hem de üzücüdür. Böylesi canice davranışların uygar ve aydın Bornova halkımız tarafından da lanetlendiğini kamuoyuna saygıyla duyuruyorum'' dedi.

PİTBULL VE SAHİBİ YOK
İzmir'in Bornova İlçesi'nde kediyi tekmeleyerek öldüren U. G.'nin beslediği belirlenen Pitbul cinsi köpek için de Çevre İl Müdürlüğü alınması talimatı verdi. Bunu üzerine il müdürlüğü yetkilileriyle adrese giden polis ekipleri, pitbull köpeği ve sahibi G.'yi evde bulamadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com