Kedinin işkenceyle telef edilmesi

Kedinin işkenceyle telef edilmesi
Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Çakı:- "Durumun vehameti karşısında Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak konu inceleme altına alınmış ve hukuki süreçle ilgili takip başlamıştır

Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Çakı, bir üniversite öğrencisinin kafeden sahiplendiği kediyi işkenceyle telef ettiği ve hayvan ölmeden önce görüntüsünü çektiği iddiasına ilişkin, "Durumun vehameti karşısında Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak konu inceleme altına alınmış ve hukuki süreçle ilgili takip başlamıştır" dedi.

Çakı, Adalet Sarayı önünde komisyon üyeleri diğer avukatlarla yaptığı basın açıklamasında, savunmasız bir hayvanın işkence edilerek vahşice öldürüldüğünü, daha sonra olayın sosyal medyaya yansıdığını anlattı.

İnsanların yaşama hakkı ile hayvanların yaşama hakkı arasında fark olmadığını dile getiren Çakı, şöyle konuştu:

"Durumun vahameti karşısında Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak konu inceleme altına alınmış ve hukuki süreçle ilgili takip başlamıştır. Hukukçu olmanın verdiği sorumluluk gereği olayın ayrıntılarının araştırılması ve karara varılması dikkatli özenli ve hakkaniyetli süreçleri gerektirmektedir. Bu ilkeler doğrultusunda söz konusu süreç hukukun verdiği sınırlar dahilinde objektif bir biçimde sürdürülecektir. Kuşkusuz bir hayvan sahibinin sadece malik olmakla bir cana dilediğini yapabilmesi ne yasal olarak ne vicdanen mümkün değildir. Savunmasız bir hayvanın bu şekilde vahşi bir eyleme süje edilmesi açık bir insanlık suçudur ve yasalar kapsamında en ağır şekilde yaptırımların uygulanması gerekmektedir"

- "Cezası, asla idari para cezası olamaz"

Çakı, dünyada özellikle hayvanlara işkence ve kötü muamelenin kabahatler kanunu kapsamında değil, ceza kanunu kapsamında değerlendirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye yasaları, eskiden kalma alışkanlıklarla hayvanlara kötü muameleyi kabahatler kanunu kapsamında değerlendiren sorumluları en fazla idari para cezalarını artırarak caydırma hedefleyen bir konumdadır. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmanın, acımazsızca ve zalimce işlem yapmanın, hayvanları dövmenin, aç ve susuz bırakmanın, bakımlarını ihmal etmenin, fiziksel ve psikolojik acı çektirmenin cezası asla cüzi bir idari para cezası olamaz. Hayvanların canlarına ve varlıklarına yapılan ihlallere karşı kanun marifetiyle imkan ve teşvik tanınmamalıdır. Bu suçlara hürriyeti bağlayıcı cezaların da müeyyideler içinde yerini alması ve 5199 sayılı yasa kapsamında uygulanacak para cezaların da en azından makul seviyede caydırıcılık niteliği taşıması gerekmektedir."

Çakı, Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: Sinan Balcıkoca
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com