Kedinin işkenceyle telef edilmesi

Kedinin işkenceyle telef edilmesi
ESOGÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan: "Çocuklarımız nasıl bu noktaya geliyorlar, bence sonuçtan ziyade o sürece kafa yormamız gerekir"

TOKAT (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Turan, bir üniversite öğrencisinin kafeden sahiplendiği kediyi işkenceyle telef ettiği ve hayvan ölmeden önce görüntüsünü çektiği iddiasına ilişkin, "Yönetmelik ve yasalar çerçevesinde çocuk gerekli cezayı alacak" dedi.

Bir konferans için Tokat'a gelen Turan, öğretmenevinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kediyle ilgili görüntüleri, C.A'nın bir arkadaşıyla yapıp yayınladığının ileri sürüldüğünü belirterek, "Söz konusu öğrenci, bizim üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırma Edebiyat Bölümü'nün hazırlık öğrencisi. Yani henüz lisans eğitimine başlamış değil" ifadesini kullandı.

Yaşanan olaydan iki sonuç çıkardığını dile getiren Turan, "Birincisi Türkiye'de hayvan haklarına ilgi duyan insanların bu konudaki hassasiyeti, tepkileri çok hoş ve güzel. Bu, ülkemiz adına sevindirici bir olay. İkinci olay da, internette bu görüntülerin dolaşmasına bir sınırlandırma getirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

 Toplumun her kesiminin iyi insan yetiştirme sorumluluklarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Turan, "Bunun üniversiteye gelmiş bir öğrenci tarafından işlenmesi, bu suçun ve ibretlik olayın belki de bir örnek olay olarak okutulması, tartışılması gerekir. Çocuklarımız nasıl bu noktaya geliyorlar, bence sonuçtan ziyade o sürece kafa yormamız gerekir" dedi.

Prof. Dr. Turan, C.A. hakkında savcılığın soruşturma başlattığını anımsatarak, şunları kaydetti: 

"Üniversitemiz de kendi yönetmeliği çerçevesinde soruşturma açmış bulunuyor ve gerekli soruşturmacılar atanmış bulunuyor. Bunun üzerine çalışıyorlar. Yönetmenlik ve yasalar çerçevesinde çocuk gerekli cezayı alacak. Bu konuları üniversiteye mal etmekten ziyade daha çok toplum olarak bu konuyu ele almamız, tartışmamız gerekir. Ama üniversitemizde bu konuyu vesile kılarak bu konuda daha hassas davranmamız gerektiğini, derslerde, çevre bilinci, toplum bilinci, hayvan hakları gibi konuların daha çok gündeme getirilmesi gerekir diye düşünüyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com