Kedinin işkenceyle telef edilmesi

Kedinin işkenceyle telef edilmesi
İzmir'de, bir kafeden sahiplendiği kediyi işkenceyle telef eden ve bu görüntüleri sosyal medyada yayınlayan üniversite öğrencisinin para cezasıyla serbest bırakılması protesto edildi

İZMİR (AA) - İzmir'de, bir kafeden sahiplendiği kediyi işkenceyle telef eden ve bu görüntüleri sosyal medyada yayınlayan üniversite öğrencisinin para cezasıyla serbest bırakılması protesto edildi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen eylemde, Konak Meydanı'nda toplanan hayvanseverler, "Susma, bağır, ölümlere hayır", "Yasa yoksa oy da yok" sloganlarıyla Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüdü.

Bağımsız Hayvan Hakları Grubu Sözcüsü Sibel Altun, grup adına yaptığı açıklamada, Eskişehir'de bir kafeden sahiplendiği kediyi işkenceyle telef eden ve bu görüntüleri sosyal medyada yayınlayan üniversite öğrencisinin, hiçbir ceza almadan serbest bırakıldığını belirtti.

Hakim veya savcının, vicdanen istese de yasal olarak hayvanlara işkence uygulayanlara ceza veremediğini ileri süren Altun, şunları söyledi:

"TBMM'den talep ediyoruz. Hayvana eziyet, tecavüz eden, işkenceyle öldüren canilere hapis ve ağır para cezası verilmesini istiyoruz. Bu vahşetin suçlularının cezası, Kabahatler Kanunu olmamalı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası, mutlaka TCK kapsamında olmalı. Bu kediyi vahşice öldüren bu sapık katil, mutlaka adalet önüne çıkartılmalı, yargılanmalı ve ceza almalıdır. Adalet, mazlumun hakkını koruduğu sürece adalettir."

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Görgülü de şiddetin sadece insanı değil, dünyayı oluşturan tüm unsurları tehdit ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"İnancımıza göre nefes alan her canlıyı keyfi öldürmek, bir cinayettir. Kasten insan öldürmenin cezası TCK'da müebbet hapis cezası, hatta canavarca hisle kasten öldürmenin cezasıysa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyken savunmasız bir hayvanı öldürmenin cezası, sadece 250 liradır. Şayet harekete geçilmezse bu tarz eylemler insanlık onurunu bitireceği gibi, ekosistemin güvenliğini de tehlikeye düşürecektir. Bu bağlamda Anayasa Komisyonları dahilinde yer alan Hayvan Hakları Komisyonunun derhal toparlanarak, çalışmalarına hız vermesiyle yeni yasal düzenlemelerinin bir an önce bitirilmesi, en büyük temennimizdir."

Grup, açıklamanın ardından bir süre daha slogan attıktan sonra, dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com