Kediye işkence Meclis gündeminde

Kediye işkence Meclis gündeminde
Eskişehir'de bir üniversite öğrencisinin işkenceyle bir kediyi öldürmesi üzerine Meclis Çevre Komisyonu harekete geçti

Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, bugün TBMM Çevre Komisyonu'nda ele alınacak.

Toplantıya; Hayvan Hakları Federasyonu, İstanbul ve Ankara Barosu Başkanlıkları, Ankara Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Doğayı ve Çevreyi Koruma Yaşatma Derneği, Veteriner Hekimler Derneği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve uzmanlar ile sanatçı Yonca Evcimik'in katılması bekleniyor...

Tasarı, 2004'te çıkarılan kanuna ekler getiriyor. Hayvanlara işkence ve tecavüze sebebiyet verenlere cezaları artırıyor,  kısırlaştırmayı düzenliyor, belediyelere bu görevlerle ilgili mecburiyetler yüklüyor, süs hayvanlarının satışı, yırtıcı ve zehirli hayvanların bulundurulmaması ile meskenlerdeki hayvanların barındırılması konusunu düzenliyor.
 
Kediye işkence görüntüleri üzerine, bir buçuk yıl sonra gündeme alınan düzenlemeye eleştiriler de var. Hayvana kötü müamele, öldürme ve işkencenin ‘Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp ‘Türk Ceza Kanunu’na alınmasının önemli olduğunu belirten hukukçular,   tasarının  diğer maddelerinde ise  bazı sorunlar olduğuna dikkat çekiyor. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com