Kefen Bezine Zam!

Kefen Bezine Zam!
Artan pamuk fiyatları kefen bezini de etkiledi...

Pamuk fiyatlarının son 3 ay içerisinde sürekli artış göstermesi sonucu, pamuktan üretilen tekstil ürünleri de değişik oranlarda zamlandı. Bu zamla birlikte kefen fiyatları da 2 yıl aradan sonra artmış oldu

İç çamaşırı ve çorap üretimi yapan Osman Hakkoymaz, pamuk fiyatlarına yapılan zammın, pamuklu tekstil ürünlerine de değişik oranlarda yansıdığını söyledi.

2 yıldan beri önemli bir artış olmadı
Osman Hakkoymaz, "Tekstil ürünlerinde 2 yıldan beri önemli bir artış olmamıştı. Pamuktan yapılan iç çamaşırları ve diğer giyim ürünleri yüzde 20 ile 40 oranında, çorap fiyatları da yüzde 10 oranında arttı. Havlu, bornoz, gömlek, mendil gibi ürünlerin fiyatları da değişik oranlarda arttı" dedi.

Son 3 ayda artış
Bay ve bayanlar için iç çamaşırı ve gömlek üretimi yapan Süleyman Yağlıcı da pamuklu kumaş ve penye cinsi kumaşların fiyatlarının artması sonucu, çamaşır, gömlek ve pijama türü ürünlerin fiyatlarının son 3 ay içerisinde artış göstermeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Yağlıcı, yünlü tekstil ürünlerinin de fiyatlarının yakında artacağını, sentetik malzemelerden üretilen tekstil ürünlerinin fiyatlarında ise bir artış olmadığını söyledi.

Tekstil ürünlerine de yansıdı
Doğumdan ölüme kadar yaşamın her alanında yüzyıllardan beri kullanılan pamuğun, dünya borsalarında fiyatının artması, doğan çocukların sarıldığı kundak bezinden, ölenlerin kefenlendiği patiska bezinin fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Cenaze levazımatçısı Yaşar Tuncer, halk arasında 'hassa ve patiska' olarak adlandırılan kefen bezinin de pamuk fiyatlarının artması sonucu zamlandığını söyledi.

Yaşar Tuncer, "Kefen için ortalama 6 metre kumaş kullanılır. Kefen bezinin metresi 5 liradan 6 liraya çıkınca, 30 lira olan kefen 36 lira oldu. Kefen fiyatları 2 yıl aradan sonra artmış oldu" dedi.

Pamuklu bazı tekstil ürünlerinin ve pamuklu kumaşların (metre) eski ve yeni fiyatları TL olarak şöyle:

Ürün Eski fiyat Yeni fiyat
Bay atlet 2-2.5 3-3,5
Bayan iç çamaşırı 3,5-5 6-7,5
Bay-bayan kilot 2-2,5 3-3,5
Pijama 10-15 15-20
Yüz havlusu 5-7,5 7,5-10
Kefen bezi(6 metre) 30 36
Kundak bezi 4-5 5-6
Jean kumaş 10-14 15-18
Kaput bezi 2,5-3,5 3,5-4,5
Patiska 3-3,5 4,5-6
Bornoz 18-25 25-35


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com