Kefenli Atık Tesis Protestosu

Kefenli Atık Tesis Protestosu
Kütahya Çobanköy sakinleri, köylerinde yapılması planlanan kimyasal atık tesisine karşı olduklarını belirttiler
Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Çobanköy sakinleri, köylerinde yapılması planlanan kimyasal atık tesisine karşı olduklarını belirterek, protesto gösterisi yaptı. Köylüler, yere yatırdıkları çocuklarının üzerlerine kefen örtüp, kartondan yapılan tabutları taşıdı.
Çobanköy'de, 'Atık Bertaraf Tesisi' adı altında yapılması planlanan kimyasal atık tesisine dikkat çekmek amacıyla 'Köy Şenliği' düzenlendi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği şenlik kapsamında yürüyüş yapıldı. Ellerinde çevre ile ilgili çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyan köy sakinleri kimyasal atık tesise karşı olduklarını belirtti. Köydeki çocuklar kartondan yapılan temsili tabutları taşı.
Köy sakinleri de yere yatırdıkları 10-15 yaşlarındaki çocuklarının üzerlerine kefeni temsilen beyaz örtüler örttü. Köylü kadınlar, çocuklarının ölmesini istemediklerini söyledi.
Etkinliği düzenleyenlerden Cengiz Hava, Çobanköy'e yapılması gündemde olan atık bertaraf tesisinin zararlarına dikkat çekmek için etkinlik düzenlediklerini belirtti. 
Hava "Burada amacımız yapılması düşünülen zehirli kimyasal atık tesisinin yapılmaması için birliktelik oluşturmak ve bu konunun hassasiyetinin gündemde tutulmasıdır. 
Bizler çocuklarımız için ve geleceğimiz için bunu istemiyoruz" dedi.
Çobanköy İlköğretim Okulu Halkoyunları Ekibi'nin gösteri sunduğu etkinliğe katılanlara gözleme ve ayran ikramında bulunuldu. Etkinlik olaysız sona erdi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com