KEİPA 43. Genel Kurulu toplantısı, Atina'da yapıldı

KEİPA 43. Genel Kurulu toplantısı, Atinada yapıldı
KEİPA Türk Grubu Başkanı Şener:

ATİNA (AA) - Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Türkiye'nin son 10 yılda fark edilir bir büyüme ve istihdam ivmesi kazandığını belirterek, "Son 10 yılda biz 6,5 milyon yeni istihdam yarattık. Başka ülkelerde bu oran yok. Türkiye, dünyada ekonomik krizler devam ederken ekonomisi istikrarla büyüyen bir ülke haline geldi" dedi. 

KEİPA 43. Genel Kurulu, üye ülke temsilcilerinin katılımıyla Atina'da yapıldı. 

Yakın dönemde yaşanan ekonomik kriz, istihdam sorunları ve gençlerin işsizliği ile ilgili konuların gündeme geldiği toplantıda, Türkiye'yi Şener'in yanı sıra KEİPA Türk Grubu üyeleri AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan temsil etti. 

Şener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıda siyasi ve ekonomi komitesinin hazırladığı raporların görüşüldüğünü belirterek, "Ekonomik krizden kurtulmaya yönelik devletlerin kendi tecrübeleri gündeme getiriliyor. Aynı zamanda yeni tedbirler konuşuluyor. Bir tecrübe paylaşımı ve ortaklaşma platformu olarak tavsiye kararlar niteliğinde birtakım kararlar alınıyor" diye konuştu.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan ekonomik krizlere değinen Şener, "Finansal ekonominin büyüklüğü ile üretim ve pazarlamadan kaynaklı ekonominin büyüklüğü arasında anlamsız bir fark var. Bu fark aslında krizlerin temelinde yatan sebeptir. Finans ekonomisiyle dünya idare edilmeye çalışılıyor. Halbuki üretim ve pazarlamaya dayalı ekonomide kalıcı istihdam ve krizlere tedbir alma imkanı yok" ifadelerini kullandı.

-"KEİ ülkeleri içinde ekonomisi en büyük ülkelerden biri Türkiye'dir"

Karadeniz Ekonomik İşbirliği üyesi ülkeler arasında Türkiye'nin büyük bir önemi olduğunu kaydeden Şener, şunları belirtti:

"KEİ ülkeleri içinde ekonomisi en büyük ülkelerden biri Türkiye'dir. Son 10 yılda Türkiye fark edilir bir büyüme ivmesi, istihdam ivmesi kaydetti. Son 10 yılda biz 6,5 milyon yeni istihdam yarattık. Başka ülkelerde bu oran yok. Türkiye, dünyada ekonomik krizler devam ederken ekonomisi istikrarla büyüyen bir ülke haline geldi. Dolayısıyla örnek alınacak pek çok yönü olduğu kanaatindeyim. Biz artık daha onurlu, daha şahsiyetli, kendi iç sorunlarını çözmüş bir ülke olarak burada temsil ediliyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com