KEİPA Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu Moskova'da toplandı

KEİPA Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu Moskovada toplandı
KEİPA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Şener:

MOSKOVA (AA) - Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu 43'üncü toplantısı Rusya'nın başkenti Moskova'da başladı.

Toplantıda ev sahibi ülkeyi temsilen konuşma yapan Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı İvan Melnikov, KEİPA'nın üye ülkeler için önemli bir yapılanma olduğuna dikkati çekerek, misafirlerini Moskova'da ağırlamaktan  mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Melnikov, Ukrayna'nın toplantıya katılmadığına vurgu yaparak, resmi gündem maddesinde olmamasına rağmen oturumlarda Ukrayna ve Kırım konularının konuşulabileceğini işaret etti. Toplantının açılış konuşmalarının ardından aile fotoğrafı çektirildi. 

KEİPA Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu'nun iki gün sürecek 43'üncü toplantısında, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) üye devletleri arasındaki bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesinde yerel yönetimlerin rolü görüşülecek. 

- "Ukrayna'da olanlar, Türkiye-Rusya ilişkilerini zedelemez" -

Toplantıya Türkiye'den, KEİPA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, KEİPA Türk Grubu üyesi ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve Delegasyon Sekreteri Fikriye Yakıştıran katıldı. 

AA muhabirine toplantıyı değerlendiren İhsan Şener, üçüncü ülkelerde meydana gelen birtakım siyasi olayların Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi ve ticari ilişkileri zedelemeyeceğini söyledi. 

Şener, "Bu ülkelerle ilgili sorunların yine aynı ülkeler arasında doğrudan diyalogla ve barışla çözüleceği kanaatindeyiz" dedi. 

Toplantıda, Kırım ve Ukrayna'daki gelişmelerin gündeme gelmesi durumunda Türkiye'nin tutumunu devletin siyasi söylem bütünlüğü içinde ortaya koyacaklarını belirten Şener, "Kırım Tatar Türklerinin insani hakları ile ilgili Rusya'nın da duyarlı olduğunu görüyoruz ama biz Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımızın beyanlarıyla da ortaya koyduk" dedi. Şener, konuşmasını söyle sürdürdü:

"Bu işbirliği 20 yıldır devam ediyor ama son 10 yılda Sayın Başbakanımız ile Putin arasındaki şahsi dostluğun da hem ticaretimize hem de siyasi ilişkilerimize çok ciddi katkıları oldu. Biz Karadeniz'in barış gölü haline getirilmesi için Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliğinin çok önemli olduğunun altını çiziyoruz."

12 üyesi bulunan KEİ, Türkiye'nin girişimiyle 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul Zirvesi Bildirisi’yle kuruldu. KEİPA ise 26 Şubat 1993'te Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldava, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna’nın parlamento başkanlarının İstanbul’da bir araya gelerek, "KEİ Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Kuruluş Deklarasyonu”nu kabul etmesiyle kuruldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com