KEİPA Moskova'da toplandı

KEİPA Moskovada toplandı
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonunun 43. toplantısı Moskova'da yapıldı

MOSKOVA (AA) - Rusya'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu 43. toplantısında, bölgesel krizlerin belediyelerin çalışmalarına olumsuz etkileri de konuşuldu.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Moskova'daki toplantıda, Kırım sorununun özel olarak gündeme gelmediğini ancak, ev sahibi Rusya'nı temsilcisi Duma Başkan Yardımcısı İvan Melnikov'un, Ukrayna ve Kırım konularının konuşulabileceğini söylediğini bildirdi.

Şener, "Toplantıda, bölgesel krizlerin belediyelerin çalışmalarına olumsuz etkide bulunması konusu değerlendirildi" dedi. 

Türkiye'nin, Kırım-Tatar toplumunun "insan hakları ve özgürlükler bakımından geriye gitmemesi gerektiği hususunda bazı endişeleri" olduğunu vurgulayan Şener şöyle devam etti:

"Bu duyarlılığımızı, her ülke doğal olarak anlayışla karşılıyor. Çünkü Türkiye'de önemsenecek bir düzeyde Tatar diasporası yaşıyor. Dolayısıyla onların hassasiyeti bizim de hassasiyetimizdir. Hem Rusya Federasyonu hem de Ukrayna'da oluşturulan geçici hükümet bu hususta duyarlılıklarını zaten ilan ettiler. Putin de, 1944'teki sürgünle ilgili ilk defa özür diledi. Bunlar önemli gelişmeler, belki bu kriz daha doğru sonuçların doğmasına sebep olacaktır."

- "Yerel yönetimler raporu ve Genel Kurul'a tavsiye kararları kabul edildi"

Şener, KEİPA Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu 43'üncü toplantısında, "yerel yönetimler, üye ülkelerin yerel yönetimlerinde yapılan değişiklikler ve kardeş belediyelerle ilgili yapılan çalışmaların" değerlendirildiğini aktardı.

Yunanistan delegasyonu başkanı tarafından hazırlanan yerel yönetimler raporu ve Genel Kurul'a tavsiye kararlarının kabul edildiğini kaydeden Şener, Ukrayna'da düzenlenmesi kararlaştırılan gelecek toplantının gündeminin de ele alındığını ifade etti.

Şener, "Önümüzdeki toplantıda muhtemelen kobilerle ilgili bir rapor hazırlanacak. Bu konuyla ilgili Bulgar delegasyonuna görev verildi. Burada orta ölçekli işletmelerin üye ülkelerdeki çalışma usullerinin kolaylaştırılması, teşvik edilmesi ve her ülkede meydana gelecek çalışma kolaylığı ve yeniliklerin paylaşılması hususunda mutabakata varıldı" diye konuştu.

Bu tür toplantıların büyük faydaların adikkati çeken Şener, "Özellikle kobilerle ilgili Türkiye'nin tezi de buydu, ben de onu dile getirdim. Kobilerle ilgili  karşılıklı olarak desteklenmesi ve teşvik edilmesi orta ölçekli sermaye ve sanayinin ve istihdamın geliştirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunacak" değerlendirmesinde bulundu.

KEİPA Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu'nun 43. toplantısına Ukrayna, Ermenistan ve Azarbeycan'ın katılmadığı, Ukrayna ve Ermenistan'ın mazeret de bildirmediği öğrenildi.

12 üyesi bulunan Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Türkiye'nin girişimiyle 25 Haziran 1992'de İstanbul Zirvesi Bildirisi’yle kuruldu. KEİPA ise 26 Şubat 1993'te Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldava, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna’nın parlamento başkanlarının İstanbul’da bir araya gelerek, "KEİ Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Kuruluş Deklarasyonu”nu kabul etmesiyle kuruldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com