KEKA, KÜTSO'da girişimcileri bilgilendirdi

KEKA, KÜTSO'da girişimcileri bilgilendirdi
Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA), 2010 yılı Teknik Destek Programının Kütahya ilinde tanıtılması ve ildeki kurumların söz konusu destekten azami düzeyde faydalanması amacıyla Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Kuzey Ege Kalkınma Ajansı (KEKA), 2010 yılı Teknik Destek Programının Kütahya ilinde tanıtılması ve ildeki kurumların söz konusu destekten azami düzeyde faydalanması amacıyla Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında bilgilendirme toplantısı yaptı.
Genel amacı bölgedeki kamu kurumları, üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini arttırmak olan Teknik Destek Programının 2010 yılı özel amacı bölgedeki aktörlerin gerek Avrupa Birliği gerekse KEKA'nın mali desteklerinden, ulusal ve uluslararası hibe programlarından yararlanmaları için 'proje yazma ve yönetme kapasitesinin geliştirmek'tir. Teknik Destek Programı kapsamında, potansiyel başvuru sahipleri olan kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, mahalli idare birlikleri, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek okulları ve araştırma enstitüleri KEKA'dan proje yazma ve yönetme konularında eğitim ve danışmanlık desteği talebinde bulunabilirler. Bu çerçevede, KEKA desteği ile kendi hedef kitlelerine yönelik eğitim programları gerçekleştirebilirler. Söz konusu program çerçevesinde alınacak destekler, bölge aktörlerinin gelecek dönemde KEKA'nın yürüteceği mali destek programlarına etkin ve kaliteli projeler sunmasına katkı sağlamayı hedefliyor.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak Kuzey Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen Kurumsal yapı hakkında bir sunum yaptı. Kalkınma Ajanslarının Kaynaklar, işbirliği, tanıtım yatırımı, katalizör, farklar, sürdürülebilirlik, potansiyel konumu, mali ve teknik destekler hakkında bilgiler veren Özmen; “Proje teklif çağrısı, nitelikleri net bir şekilde belirlenmiş olan potansiyel başvuru sahiplerinin, önceden belirlenen konu ve koşullara uygun olarak proje teklifi sunmaya davet edilmesidir. Özellikle Özel Sektöre yönelik geniş kapsamlı mali destek imkanı sağlar. Proje Teklif Çağrıları üç ana kategoride uygulamaya geçmektedir. Bunlar kar amacı güden kurum ve kuruluşlara yönelik projeler, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik projeler ile küçük ölçekli altyapı projeleridir” dedi.
Doğrudan faaliyet desteği, güdümlü proje desteği ile hedefler konusunda kurumsal kapasite, planlama ve bürokrasi hakkında da bilgiler veren Dr. Özmen; Sermaye ve İnsan Kaynakları hareketleri, teknoloji farkı, Uluslararası faaliyetler, başarılı bir bölgesel politika için gerekli koşullar, bölgesel politika oluşturmanın ve uygulamanın aşamalarını aktardı.
Kuzey Ege Kalkınma Ajansı uzmanlarından Gökçe Özaydın ise, Teknik Destek Programı'nın kapsamı, başvuru ve değerlendirme konuları hakkında bilgilendirme yaptı. Teknik Destek Programı I. Dönem için başvurular 1 Kasım 2010 tarihine kadar devam edecek.
Bilgilendirme toplantısına Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Kaymakamlar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Dr. Müh. Salih Akkaya, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kamu kurum ve kuruluşlarının proje bölümlerindeki görevliler katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com