Kelebeğin Rüyası Los Angeles'ta

Kelebeğin Rüyası Los Angeles'ta
İkinci Los Angeles Türk Film Festivali'nin açılışında Kuzey Amerika prömiyeri yapılan Kelebeğin Rüyası filminin yönetmeni Yılmaz Erdoğan, filme özellikle yabancıların gösterdiği ilgiden çok memnun olduklarını söyledi.

İkinci Los Angeles Türk Film Festivali'nin açılışında Kuzey Amerika prömiyeri yapılan Kelebeğin Rüyası filminin gösteriminin ardından Erdoğan, filme dair çok olumlu tepkiler aldıklarını söyledi.

Erdoğan, ''Arkadaşlarımla, izleyicilerle birçok gözü yaşlı telefon konuşması yapıyorum. Çok onur verici. Bu mesleğin bir tek tatmin duygusu varsa o da budur zaten. Aylarca, bazen yıllarca çalışırsınız, böyle üç dört telefon konuşması kalır geriye, o yüzden çok mutluyuz'' diye konuştu.

Festivalde Amerikalıların filme gösterdiği ilgiden de çok memnun kaldıklarını ifade eden Erdoğan, bunun Türk sinemasının uluslararası performansı açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

Türklerin filme dair tepkisini az çok tahmin edebildiğini ancak yabancıların bizzat beğenilerini ortaya koymalarının kendileri açısından çok sevindirici olduğunu belirten Erdoğan, ''Bir anlatıcı zaten dillerin ötesine geçmeye çalışır, herkese anlatmaya çalışır, herkes anlasın ister'' dedi.

"BU FESTİVALİ ÇOK ÖNEMSİYORUM"

''Filminin Kuzey Amerika prömiyeri için Los Angeles Türk Film Festivali'ni seçmesinin nedenine'' dair bir soru üzerine Erdoğan, bu festivali çok önemsediğini ifade ederek, ''bir grup genç, çok zeki ve akıllı genç, dünya sinemasının başkentinde böyle bir girişim başlatmışlar, desteklememek mümkün değildi. Şimdi gelip gördükten sonra da ne kadar iyi bir şey yaptığımızı düşünüyorum. Onlara destek olmak, onlarla birlikte olmak hem çok eğlenceli hem çok onurlu birşey. Hem de Los Angeles'taki gösterimin burada olması çok yakışır diye düşündüm'' diye konuştu.

"OSCAR DIŞINDA ALMADIĞIMIZ ÖDÜL KALMADI"

Türk sinemasının geldiği noktaya dair düşüncelerini de paylaşan Erdoğan, çok iyi yolda olduklarını düşündüğünü, ülke olarak uluslararası festivallerde Oscar dışında neredeyse almadıkları ödülün kalmadığını söyledi.

Erdoğan, ''İyi gidiyoruz, endüstri de büyüyor, milyon barajları aşan film sayısı artıyor. 2000 yılına göre çok ciddi ilerleme var'' dedi.

Bundan sonraki projelerine dair bir soruyu da Erdoğan, ''Film yapmaya devam edeceğiz ama önce şu Kelebeğin Rüyası'nı tamamlayalım, bizde proje çok'' diye yanıtladı.

"BU ŞAİRLERE AŞIK OLACAKLAR"

Filmin oyuncularından Belçim Bilgin de, filmin tanıtımı için gittikleri her kentte çok kalabalık bir izleyici kitlesiyle karşılaştıklarını anlattı.

Özellikle yabancıların nasıl etkilendiğinin kendileri için önemli olduğunu ifade eden Bilgin, ''Çünkü biliyoruz bizim insanımız çok etkilenecek, çok sevecek ve bu şairlere aşık olacak, aynen de öyle oldu ama filmin yabancıları da çok etkilediğini görmek çok mutlu edici tabii ki'' dedi.

Festivali organize eden genç gruba da övgüde bulunan Bilgin, ''Bu kadar genç bir vizyonun böyle bir festivali bu kadar profesyonel şekilde hayata geçiriyor olması çok umut verici aslında. Gurur duydum onlarla'' diye konuştu.

Bilgin, dünya sinemasının başkenti olarak nitelenen Hollywood'un kalbinde böyle bir film festivalinin düzenleniyor olmasının Türk sinemasının geleceği açısından çok umut verici olduğunu da ifade etti.

"BU FİLM BU İLGİYİ HAK EDİYOR"

Filmin bir diğer oyuncusu Ahmet Mümtaz Taylan da, filmin çekildiği ana mekan olan Zonguldak ve İstanbul'un yanısıra, Londra, Berlin ve şimdi de Los Angeles'ta gala yaptıklarını belirterek, ''Bu film bu ilgiyi hak ediyor doğrusu. Daha da uzun bir yolu olacak, uzun yıllar raflarda kalacak bir film olacak, çünkü sinemamızın güçlü örneklerinden biri oldu'' dedi.

Taylan, filmin, hem hikayesi ve niteliği, hem de fiziki koşulları açısından mümkün olan en iyi şartlarda çekilmiş filmlerden biri olduğunu belirterek, böyle bir yapımın içerisinde yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Los Angeles Türk Film Festivali'ni de çok başarılı bulduğunu söyleyen Taylan, ''Eminim her yıl üstüne koyarak gelişecektir. Nitelik olarak da nicelik olarak da sıçrama yaratılmasında yardımcı olacak organizasyonlar bunlar. Her türlü film festivalini hem tanıtım hem de aslında Türkiye'de sinemayla ilgili olup bitenleri anlatmak için bir fırsat olarak görüyoruz, burada da bu fırsatı iyi değerlendirmeye çalışacağız'' diye konuştu.(SNK)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com