"Kelepçe medyaya takıldı"

"Kelepçe medyaya takıldı"
Atilla Sertel, Ünal Türkeş ve gazeteci Halil Eğriboyun, Merdan Yanardağ'ı ziyaret etti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş ve gazeteci Halil Eğriboyun Muğla Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı ziyaret etti.

Muğla Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Türkiye’de aydın ihaneti yaşandığını belirterek, “Susmadığım, boyun eğmediğim ve diktatörlüğe karşı mücadele ettiğim için gerekçesiz, belgesiz, delilsiz cezaya çarptırıldım. Benim üzerimden eleştirilen bu dava ve bu ceza aslında medyaya yapılmış bir tehdittir. Bileklerime takılan kelepçe de aslında benim bileklerime değil, medyaya takılan kelepçedir” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş ve gazeteci Halil Eğriboyun, Adalet Bakanlığı’ndan alınan izinle Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ile Muğla Cezaevi’nde açık görüşte bir araya geldi.

Meslektaşlarının ziyaretinden memnun olduğunu ifade eden Yanardağ Sertel’e hitaben, “Sayın Başkanım gazetecileri hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. Tutuklu olan bütün meslektaşlarımızın yanında durdunuz ve onların sesi soluğu oldunuz. Bunun için ve buraya beni ziyarete geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Susmadığım, boyun eğmediğim ve diktatörlüğe karşı mücadele ettiğim için gerekçesiz, belgesiz, delilsiz cezaya çarptırıldım” diyen Yanardağ, şöyle devam etti:

“Türkiye’de demokratik gerekçeler öne sürülüyor ama faşizan bir diktatörlük kuruluyor.

Yurt gazetesini yayımladığım ve bağımsız bir dergi çıkardığım için, televizyon programlarına katıldığım, kitap yazdığım, panellerde konuştuğum için bu cezanın bana verildiğini biliyorum.

Ben sosyalist bir insanım. Benim üzerimden eleştirilen bu dava ve bu ceza aslında medyaya yapılmış bir tehdittir. Bağımsız’ı çıkarmasaydım, Yurt gazetesini çıkarmasaydım tutuklanmayacaktım. Yargılanırken mahkeme heyeti beni tehdit etmişti; ‘Siyasi savunma yapıyorsunuz, hukuki savunma yapın’ demişti. Ben de ‘siyasal bir iddianameye siyasal bir savunma olur’yanıtını vermiştim. Bu bir kin ve intikam davasıdır.”

“İSTESEYDİM KAÇARDIM”

Bodrum’a “Türkiye Neden Feda Edildi” kitabını yazmak için geldiğini ve kitabını bitirdikten üç saat sonra tutuklandığını, üzerinde kendi kimliği olduğunu vurgulayan Merdan Yanardağ, “İsteseydim buradan on kere kaçardım” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Davaya bir aylık itiraz süresinin dolduğu gün tutuklandım. Polisler geldi, ‘Merdan Yanardağ siz misiniz’ dediler, ‘evet’ dedim. Bileklerime kelepçe taktılar, oysa ne kaçma ne direnme yoktu. Bu kelepçe aslında benim bileklerime değil, medyaya takılan kelepçedir. Bodrum’dan 17 dolar verdiğiniz zaman Kos Adası’na sizi götüren onlarca tekne var. Kaçmayı düşünseydim çok rahat ülkemi terk ederdim. Genel Yayın Yönetmeni olmam, siyasi davadan ceza almam iltica etmem için yeterli gerekçelerdi. Bunları düşünmedim. Bu ülkede ne yazık ki bir aydın ihaneti yaşanıyor. Aydınlar bu baskı dönemine karşı tavır alamıyorlar. Tavır alan gazeteci arkadaşlarımıza, gerçeği yazan, dile getiren meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sizin aracılığınızla da diğer cezaevlerinde tutuklu olan Türkiye’nin aydın insanlarına selamlarımı iletiyorum.”

YANARDAĞ’IN MEKTUBU

Merdan Yanardağ, kamuoyuna iletilmesi amacıyla yazdığı mektubu TGF Genel Başkanı Atilla Sertel’e verdi. Yanardağ’ın mektubu şöyle:

Türkiye tam anlamıyla gerici-faşizan bir diktatörlük döneminden geçiyor. Demokratik gerekçelerle bir diktatörlük kurdular ama yıkılacaklar. Bu ülkede biz özgürlükleri ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz.

Boyun eğmeyeceğiz, teslim olmayacağız. Cumhuriyetin değerlerini savunmayı, yurtsever ve muhalif olmayı suç saydılar.

Bana verilen ceza basını susturmak ve toplumu sindirmek amacını taşıyor. Susmayacak ve sinmeyeceğiz.

Bütün dostlarımıza sevgi ve selam.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com