Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kaset iddialarına yanıt

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kaset iddialarına yanıt
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı...

Haftanın beklen programı bütün aksiliklere rağmen gerçekleşti. Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul'dan Başkent Ankara’dan gelemeyen Ahmet Hakan Coşkun, CHP Genel Bşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu CNN Türk’ün Ankara stüdyolarında ağırladı.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Baykal'a yönelik kaset komplosunun arkasında CHP'liler var" iddiası için "elimde veri olmadan konuşamam" dedi. Olağanüstü kurultay isteyen muhaliflere seslenen Kılıçdaroğlu, "onları 'saf dışı bırakmak' şeklindeki bir algıya sakın ola ki kapılmasınlar" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

MUHALİFLERE BİRLİK ÇAĞRISINI YİNELEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Olağanüstü kurultay toplansın diyen arkadaşlar, onları 'saf dışı bırakmak, partide hiçbir yere getirmemek' şeklindeki bir algıya sakın ola ki kapılmasınlar. Onlar bizim partililerimiz. Tüzükte öngörülen haklarını kullanmışlardır. O haklarını kullandılar diye hiçbir zaman itilmeyeceklerdir" dedi.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERE GÜVEMİYORUZ
 
"Deniz Baykal ile ilgili ortaya çıkan kaseti özel yetkili mahkemeler soruşturacak. Özel yetkili mahkemeler örgütlü suçları soruşturuyorlar. Siz buna itiraz ettiniz, istemediniz. Neden istemiyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman özel yetkili mahkemelerin incelemesine karşı bir şey söylemediğini belirterek, "Benim itirazım şunaydı; özel yetkili mahkemeler güven vermiyor. İsimsiz bir ihbar dilekçesi ile istediğiniz iftirayı atabiliyorsunuz. Güven veren yargı olsa neden itiraz edelim biz. Bizim isteğimiz güven içinde sağlıklı bir soruşturma yapılması" diye konuştu.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER OPERASYONEL MAHKEMELERDİR
 
Özel yetkili mahkemelerin operasyon mahkemeleri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Siyasi otoritenin emrinde olan mahkemelerin sağlıklı çalışmayacağını herkes bilir" dedi.
 
BÜTÜN ARZUM AYDINLIĞA KAVUŞMASI

Kılıçdaroğlu, "Parti içindeki bazı muhalifler, 'bu kaset işinin arkasında bazı CHP'liler var' diye iddia ortaya atıyorlar. Sizi genel başkanlığa getirmek için bu iş parti içindeki bir odak tarafından tezgahlandı iddiası... Bu gerçek olabilir mi?" sorusuna karşılık, bu tür iddiaları gazetelerden okuduğunu belirterek, elinde veri olmadan konuşmayı sevmediğini, bunların tümünün iddia olduğunu ve bu konunun bir an önce aydınlığa kavuşmasını arzu ettiğini söyledi.
 
BÖYLE BİR PAZARLIĞIN OLDUĞUNU HİÇ AMA HİÇ DÜŞÜNMÜYORUM
 
"(Deniz Baykal ile Başbakan Erdoğan arasında bir pazarlık olmuş olabilir) diyorlar, böyle bir şey olmuş olabilir mi?" sorusuna Kılıçdaroğlu, bu konunun siyasetçiler tarafından tartışılmasından yana olmadığını dile getirerek, "Sayın Baykal insani nedenlerle Sayın Erdoğan'ı ziyarete gitmiştir. Onun dışında özel bir pazarlık konusu olacağını hiç ama hiç düşünmüyorum" yanıtını verdi.
 
“TAM TAYYİP ERDOĞAN’A UYGUN”
 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyorsun? Dindar bir gençlik yetiştirme istiyoruz” açıklamalarına da yanıt verdi.
 
Tam Recep Tayyip Erdoğan’a uygun açıklamalar” diyen Kılıçdaroğlu, Allah aşkına kendisi söylemedi mi “siz dindar bir neslin yetişmesine mi karşısınız” diye. Biz ne zaman karşı olduk. Ben kendisine şunu sordum; “Bu nesilden öncekiler dinsiz miydi peki?” bu o anlama geliyor. “Biz dindar nesil yetiştiriyoruz. Demek ki bizden öncekilerin tamamı dinsiz bir nesil yetiştirdi’ böyle bir şeyi bir başbakan nasıl söyleyebilir.

"TİPİK BÖLÜÇÜLÜK"
 

"Tam tipik bölücülük. Böyle bir şeyi söyledikten sonra o başbakanın artık bu ülkede başbakanlık koltuğunda oturmaması lazım” dedi.
 
Başbakan Erdoğan’ın bütün düşüncesinin “Bir konuyu ben nasıl istismar edebilirim” şeklinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bakın şimdi ben bir örnek vereyim; kendisi camii avlusunda miting yaptı mı yapmadı mı? Şimdi onu da inkar edecek” dedi.
 
“RECEP TAYYİP ERDOĞAN BU ÜLKEDE DİN TİCARETİ YAPIYOR”
 
Erdoğan’ın CHP’yi “ağza alınmayacak şekilde” suçladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
Dindar adam yüreğinde sevgi olan insandır, kamu malına el sürmeyen adamdır, ahlaklı adamdır, dindar adam Deniz Feneri olayını savcıların ensesinde boza pişirmeyen adamdır, yolsuzlukların ortaya çıkmasını sağlayan adamdır, bunu söylediğiniz zaman ben sizin ahlakınıza da inancınıza da saygı duyarım. Ama onun dışında siz din ticareti yapıyorsunuzdur. Ben kesinlikle inanıyorum Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede din ticareti yapıyor. İnançları sömürüyor. Böyle bir şey olabilir mi? CHP’yi hiç ağza alınmayacak şekilde suçluyor.
 
“TOPLUMU AYRIŞTIRIR BÖLER”
 
Başbakan Erdoğan’ın “demokrasi kültürünün eksik olduğu gibi eğitim kültürünün de eksik olduğunu” ifade eden Kılıçdaroğlu, “Başbakan her konuyu siyaseten istismar etmeyi kendisine görev edindiği için eğitim konusunu da istismar ederek ‘oradan da acaba ben bir siyasi rant sağlayabilir miyim kendime...’. Bu yanlış bir anlayış, yanlış bir düşüncedir. Toplumu ayrıştırır böler” şeklinde konuştu.
 
BİRDEN FAZLA GENEL BAŞKAN ADAYI ÇIKARSA MUTLU OLURUM"
 
"(Genel başkanlık seçimi yapılsın, kim rakipse çıksın karşıma) diyebilecek durumda mısınız?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, CHP'de daha fazla il ve ilçe başkanı ile birden fazla genel başkan adayının olması gerektiğini dile getirerek, "Demokratik yarış içinde insanlar seçilip gelmeliler. Ben kavga kültürüne kesinlikle son vereceğim. Birden fazla genel başkan adayı çıkarsa çok mutlu olurum. Beraber yarışırız, kim galip gelirse ona da saygı duyacağız. Söz veriyorum, önce ben gideceğim elini kaldıracağım, şunu söyleyeceğim 'Bundan sonra Kemal Kılıçdaroğlu sonuna kadar sizin hizmetinizdedir' diyeceğim" ifadesini kullandı.
 
CHP'YE GÜLENLER DEMOKRASİYİ ANLAMAYANLARDIR

"Ne zaman CHP kurultaya gidiyor denilse yüzlerde alaycı bir gülümseme oluyor. CHP bir kurultay partisi mi? Bunu bir sorun olarak görüyor musunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, bunu bir sorun olarak görmenin demokrasiyi anlamamak anlamına geldiğini söyledi.
 
CHP'NİN İMAJ SORUNU VAR

Kılıçdaroğlu, "Gerçekten bir imaj sorunumuz var, bu imajın değişmesi lazım. Kurultayımızı düğün havasında yapacağız, kavga alanı olmayacağız. Eskiden olduğu gibi masalar, sandalyeler havada uçuşmuyor. Partinin tek adamlığının baskısı altında yürütülmesi doğru değildir. Bunu da farklılaştırmak durumundayız" dedi.

ELEŞTİRİLER SAĞDUYULU OLMALIDIR
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Partinizde Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek kolay mıdır?" sorusunu, "Benim dostum bana sağduyu ile eleştiri yapabilir ama bunun bir olgunluk boyutunda olması gerekir. Partide elbette tartışmalar olacaktır. Partide herhangi bir kavga yok. Bir tüzük hazırlığı var" diye yanıtladı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com