Kemanlara Avrupa'dan yoğun ilgi

Kemanlara Avrupa'dan yoğun ilgi
Eskişehir'de 76 yaşındaki bir keman ustasının köyde yaptığı kemanlar, yurt içi ve yurt dışında yoğun ilgi görüyor.

Eskişehir'de 76 yaşındaki bir keman ustasının köyde yaptığı kemanlar, yurt içi ve yurt dışında yoğun ilgi görüyor.
Eskişehir'in Alınca köyünde ikamet eden evli 5 çocuk sahibi Yusuf Kaplangil, evinin bahçesine kurduğu yaklaşık 30 metrekarelik atölyede keman imal ediyor. Kaplangil'in yaklaşık 60 yıldır atölyesinde yaptığı kemanlar, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da büyük rağbet görüyor.
Atölyesinde keser, hızar gibi aletlerle keman imal eden Kaplangil, bu merakının küçük yaşta bir düğünde gördüğü kemanı konserve kutusuyla yapmaya çalışmasıyla başladığını belirterek, '76 yaşıma girdim hala bırakamıyorum. Alışkanlık haline geldi keman yapmak. Boş oturmayı sevmiyorum.1.5 ayda yaptığım kemanları Fransa'ya, Almanya'ya, Hollanda'ya Kıbrıs'a ve Türkiye'nin pek çok yerine gönderdim. Meraklısı duyup geliyor. Eskişehir'de kemancı bir dede var diyorlar' diye konuştu. Sanatını öğrenmek isteyen bir
tek kişinin çıktığını vurgulayan Kaplangil, '2 yıldır bir fabrikada çalışan genç bir arkadaşımız geliyor zaman buldukça. Azimli, inşallah bu sanatı kendisine öğretirim, bizden sonra o bu mesleği yaşatır' şeklinde konuştu.
Yusuf dedenin köyde yaptığı kemanlar çeşitli üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinin de dikkatinden kaçmamış. Her fırsatta üniversitelere davet edilen Kaplangil, öğrencilere ve öğretim üyelerine keman yapma sanatını anlatıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com