Kemik erimesi tedavisi...

Kemik erimesi tedavisi...
Uzmanlar, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz tedavisinde D vitaminin önemine değinerek “D vitamini yerine konmadığında, kemik erimesi tedavisinde verilen ilaçlar ve kalsiyum bir işe yaramıyor” dedi.

Uzmanlar, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz tedavisinde D vitaminin önemine değinerek “D vitamini yerine konmadığında, kemik erimesi tedavisinde verilen ilaçlar ve kalsiyum bir işe yaramıyor” dedi.
“Kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun kemiklerin kütle kaybetmesine yol açarak kolaylıkla kırılabilmesine neden olan ve en yaygın görülen kemik metabolizması hastalığı olduğunu kaydeden Uzmanlar, osteoporoz riskinin yaşla birlikte arttığını ve özellikle kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görüldüğünü söyledi. Uzmanlar, akrabalarında osteoporoz hikayesi olan, zayıf, açık renk tenliler, hareketsiz yaşam süren ve erken menopoza giren kişilerin kemik erimesi açısından risk taşıdığını kaydederek D vitamini eksikliği, düşük kalsiyum alınması, sigara, aşırı alkol, kafein tüketimi, kortizon gibi bazı ilaçların kullanılması ve tiroit gibi bazı hastalıkların bu riski arttırdığını ifade etti.
Kemik erimesinde D vitamini eksikliğinin büyük önem arz ettiğini belirten Uzmanlar, D vitamini yerine konmadığında, hastalığın tedavisinde verilen ilaçların ve kalsiyumun bir işe yaramadığını vurguladı. Uz. Dr. Füsun Sağlam “D vitamini kemik sağlığı için gerekli olan bir vitamindir. İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesini ve kemik yapımında kullanılmasını kontrol eder. Yetersizliğinde kemik mineralizasyonu bozulur ve büyüme çağındaki çocuklarda raşitizm (rikets), yetişkinlerde osteomalasia (kemiğin yumuşaması), ileriki yaşlarda osteoporoz oluşur. Bu durum kemik ağrıları ve deformitesine neden olmaktadır” diye konuştu.
Vücudun D vitaminini depolama yeteneğinin önemli olduğunu belirten Uzmanlar, “Gereksinmemizin yüzde 90'ı deride güneş ışınları aracılığı ile sentez edilir. Çünkü derideki sentezi sadece yaz aylarındadır. Kışın güneşi her zaman görmek mümkün olmadığından ve güneş ışınları eğik geldiğinden, D vitamini oluşumu yetersizdir. D vitamininin sadece yüzde 10'luk kısmı besinler yolu ile sağlanır. D vitamininden zengin besinler karaciğer, yumurta sarısı ve yağlı balıklardır. Güneş ışınları ile deride sentez olmaksızın, sadece besinler ile günlük D vitamini gereksinmesi karşılanamaz. Yeterli D vitamininin gıdalardan alınması mümkün değildir. Her gün saat 11.00'den önce ya da öğlen 16.00'dan sonra kol ve bacakların açık olarak güneşe tutulması vücudun D vitamini ihtiyacı için faydalıdır” şeklinde konuştu.
Osteoporozun erken dönemlerde hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediğini ve kırık oluşuna kadar belirti vermeyip ağrı yapmadığına dikkat çeken Dr. Sağlam, özellikle risk altında bulunan kişilerin, menopoza girmiş kadınların, 60-65 yaş üstündekilerin herhangi bir şikayeti olmadan yılda bir kez hekim kontrolünden geçmeleri ve gerekirse kemik ölçümü yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com