Kemik erimesine dikkat

Kemik erimesine dikkat
Her 3 kadından birinin kemik erimesi riski taşıdığı Türkiye'de, erkeklerin de potansiyel risk altında oldukları bildirildi.

Her 3 kadından birinin kemik erimesi riski taşıdığı Türkiye'de, erkeklerin de potansiyel risk altında oldukları bildirildi.
Uzmanlar, halk arasında ''kemik erimesi'' olarak bilinen osteoporozun günümüzde sık olarak görülen rahatsızlıkların başında geldiğini söyledi.
Uzmanlar, kemik yoğunluğunun azalması sonucu kalça kırığı yaşayan her 5 kadından 1'inin bir yıl içinde hayatını kaybetmesine neden olan osteoporozun herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle ''Sessiz Hırsız'' olarak adlandırıldığını vurgulayarak, ''50 yaşın üzerindeki her üç kadından birinde görülen osteoporoz özellikle menopoz sonrasında kadınlarda önemli sorunlara neden oluyor'' dedi.
Uzmanlar, osteoporozun tüm yaşlanan insanları etkileyebilen bir süreç olduğunu, ancak kadınlarda bu rahatsızlığın daha hızlı bir ivme gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:
''Kadın, gebe kalıyor, doğum yapıyor. Bebeğin vücuttaki kalsiyumu kullanması nedeniyle daha fazla kayba uğruyor. Ayrıca kadının erken yaşta çocuk sahibi olması onu daha dezavanjlı hale getiriyor. Ancak erkekler de potansiyel risk altındalar.''
Uzmanlar, kemik erimesine bağlı kırıkların önemli bir bölümünü kalça, omurga el ve bilek kırıklarının oluşturduğunu belirterek, bunun önüne geçmenin en önemli yolunun güneşlenmek olduğunu söyledi.
65 yaş üzerinde olan, 50 yaşından sonra kırık geçiren, yakın ailesinde kırık veya osteoporoz olan ve sigara içenlerin risk altında olduklarını ifade eden Toğrul, şunları kaydetti:
''Kemik erimesi hastalığından korunmak için beslenme, egzersiz ve güneşlenmeye önem vermeliyiz. Güneş günde en az 10 dakika, 'el ayak yüz olabilir' deriye değdiği zaman D vitamini aktif hale geliyor ve bu vitamin vücuttaki kalsiyum kaçaklarını kapatıyor. Bağırsaktan kalsiyum alınmasını sağlıyor. Alınan kalsiyumu kemiğe götürüyor. D vitamini çok önemli insanlar için. Erkekler, kahvehanelerde oturmak yerine dışarıda 10 dakika güneşlenerek kemik erimesinin önüne geçebilirler. 60-65 yaşına kadar bu etkin. Bu yaştan sonra ise deri artık D vitamini üretmiyor. Bu yaştan sonra D vitamini kaynağı da tükenince yaşlı erkeklerde hormonların çekilmesiyle birlikte kırıklar daha çok oluşuyor. O nedenle özellikle beslenmemize, egzersize ve güneşlenmeye dikkat etmeliyiz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com