"Kenan Evren ile Erdoğan aynı kişidir"

"Kenan Evren ile Erdoğan aynı kişidir"
CHP’li İnce, katıldığı bir televizyon programında tutuklu milletvekilleri konusunda getirilen çözüm önerisinin AKP tarafından kabul edilmemesini değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, tutuklu vekiller konusunda yüz formül de getirseler AKP’nin hepsini elinin tersiyle iteceğini belirtirken, “12 Eylül 1980’den sonra milletvekili adaylarını veto eden bir Kenan Paşa vardı. Bugün de Sayın Başbakan milletvekillerini bir anlamda veto etmektedir. Kenan Evren ile Recep Erdoğan aynı kişidir. 12 Eylül’de paşaların vetosu vardı, şimdi de Recep Erdoğan’ın vetosu var” dedi.

 İnce, tutuklu vekiller konusunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in devreye girmesinin Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla olduğunu, bunun da herkes tarafından bilindiğini savundu. Üç muhalefet partisinin uzlaşmasının ardından AKP’nin “yan çizdiğini” belirten İnce, “MİT Müsteşarıyla ilgili konu yargıya gittiği zaman alelacele bir kanun çıkarıldı. Şimdi Sayın Başbakan; ‘Onları aday yaparken bize mi sordunuz?’ diyor. Burada şunu demek geçiyor içimden; senin haddine mi düşmüş, sen kimsin, sana niye soralım biz adaylık için? Biz aday etmişiz, Yüksek Seçim Kurulu’na bu iki arkadaşımıza bildirmişiz, listeler onaylanmış, halk bunları seçmiş. Yani Başbakan kim oluyor da ona soracağız” dedi.

"TÜRKİYE’DE UTANMAZ BİR DEMOKRASİ VARDIR"

“Biz AKP’ye yüz ayrı formül de getirsek hepsine karşı çıkacaklar, hepsini elinin tersiyle itecekler” diyen İnce, şöyle devam etti:

“12 Eylül 1980’den sonra milletvekili adaylarını veto eden bir Kenan Paşa vardı. Bugün de Sayın Başbakan milletvekillerini bir anlamda veto etmektedir. Kenan Evren ile Recep Erdoğan aynı kişidir. 12 Eylül’de paşaların vetosu vardı, şimdi de Recep Erdoğan’ın vetosu var. Türkiye’de siyasetin geldiği nokta budur. Sayın Başbakan ‘seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz’ diyordu, işte seçilmişleri atanmışlara kul ediyor. Bugün TBMM’de eksik bir milli irade vardır. Türkiye’de utanmaz bir demokrasi vardır, ileri demokrasi değildir bunun adı, ayıplı demokrasidir."

“SİYASET, DEMOKRASİ NANKÖRLÜK KALDIRMAZ”

Çözüm konusunda kapıları kapatmadıklarını dile getiren İnce, "Bu Meclis kendi parlamentosunda görev yapan sekiz milletvekiliyle ilgili bir sorunu çözemiyorsa bu ayıp AKP’ye aittir. 2003’teki Siirt seçimlerinde AKP 56 bin oy aldı üç milletvekili çıkardı, birisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Yani Recep Erdoğan 18 bin 500 oyla Türkiye Cumhuriyeti’ne başbakan olmuştur. 2011 seçimlerinde biz Zonguldak’tan 146 bin oy aldık, iki milletvekili çıkardık. Sayın Haberal’ın aldığı oy 73 bindir yani. İzmir’de Sayın Balbay’ın olduğu bölgeden 475 bin oy aldık yedi milletvekili çıkardık, Balbay’ın aldığı oy sayısı 69 bindir. 69 bin oyla Sayın Balbay tutukludur, 73 bin oyla Sayın Haberal tutukludur ama Siirt seçimlerinde 18 bin 500 oyla başbakan olan bir Recep Erdoğan vardır. Başbakan şunu görmelidir; siyaset, demokrasi nankörlük kaldırmaz, kendisi için anayasa değişikliği yapan bu parlamentoda sekiz milletvekili için o yasa değişikliğine ya da getirilecek diğer formüllere sırtını dönmemelidir, bu sorun çözülmelidir, milletvekili arkadaşlarımıza haksızlık yapılmaktadır.”

“ARINÇ DIŞARIDA AĞLAYACAĞINA MYK’DA KONUŞSAYDI”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın tutuklu vekiller konusunda “içine sindiremediğini, bunun doğru olmadığını” söylediğini anımsatan İnce, “Dün AKP MYK’da bu konular konuşuluyor, Sayın Arınç dışarıda ağlayacağına MYK’da bunu keşke söyleseydi. Dışarıda ağlamak yetmez AKP MYK’da konuşmak gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com