Kenan ışık o anları anlattı

Kenan ışık o anları anlattı
Brüksel Kültür Günleri için Belçika’ya davet edilen Kenan Işık’ın ülkeye giriş yaparken sorgulanıp yarım saat nezarethanede tutulması iki ülke arasında kriz yarattı. Işık, yaşadığı olayla ilgili “Tepki gösterdiğim için ‘İtibarsızlaştıralım, haddini bildir

Kenan Işık, Brüksel Kültür Günleri çerçevesinde konuşmacı olarak Belçika’ya davet edildi. Ancak oyuncu, ülkeye giriş yaparken sınır polisi tarafından sorguya çekildi, tepki gösterince de yarım saat nezarethanede tutuldu. Işık, olayla ilgili şunları söyledi:
 
“Otel rezervasyonunu sordular, gösterdim. ‘Nerede kalacaksın?’ denilince sinirlendim. ‘Sana ne? Belki sokakta yatacağım!’ diye yanıt verdim. Sonra 30 dakika nezarethanede tuttular. ‘Ders verelim, itibarsızlaştıralım, haddini bildirelim. Bir daha gelirken sana ne demesin’ diye düşündüler. AB’ye üye ülkelerden gelen turistler vızır vızır geçiş yapıyor. Ama bize pasaport kuyruğunda çile çektiriyorlar.
 
Kanunlarında da böyle bir hakları yok. Sözde güvenliğimiz adına böyle yapıyorlarmış. Umarım Belçika büyükelçisi bu muamelenin nedenini izah eder. Herhalde Müslümanız diye böyle oldu. Müslümanları terör tehdidi olarak görüyor, bütün Müslümanları töhmet altında bırakıyorlar.”
 
“BU NE HADSİZLİK”
 
AB Bakanı Egemen Bağış, konunun yakından takip edildiğini söyledi. Bağış, “Ülkemizin değerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Kenan Işık’a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez” dedi. Bakan Bağış, Işık’ın Belçika polisine sorgulama sırasında gösterdiği tavrı da ‘sahiplendiğini’ belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da konunun Belçika makamlarına resmen iletildiğini ve “olay hakkında izahat talep edildiğini” açıkladı.       (CTK)
 
Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com