Kendi bakanını bile ağlatıı!

Kendi bakanını bile ağlatıı!
İtalya'da Monti hükümetinin yeni ekonomik yaptırımları içeren kanun hükmünde kararnamesi Bakanlar Kurulu'nda onaylandı.

Paketle ilgili yapılan basın toplantısında emeklilik koşulları hakkında bilgi veren Refah, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero'nun konuşmasının ortasında gözyaşlarına boğulması toplantıya damgasını vurdu.

Başbakanlık'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Ekonomi Bakanı ve Başbakan Mario Monti, Ekonomik Gelişmeler ,Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Corrado Passera, Ekonomi Bakan Yardımcısı Vittorio Grilli, Refah, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero ileParlamento'yla İlişkiler Bakanı Piero Giarda basın mensuplarının karşısına çıktı.

Basın toplantısı öncesinde Başbakan Mario Monti, kürsüye gelerek ekonomik paketle ilgili "halka açıklama" yaptı. Konuşmasına "İtalya halkına sesleniyorum, kararları direkt kendilerine açıklamak istiyorum" şeklinde başlayan Monti, "Bu hükümet İtalya'yı kısa süre içinde çok derin bir krizden kurtarma görevini üstlendi. Son 30 yılda politikacıların hatalı kararlarının oluşturduğu zararı ödüyoruz"dedi.

MONTİ MAAŞ ALMAYACAK

Monti, "Bazı yönlerden kemerimizi sıkacağız, bazı yönlerden ise basit kararlarla İtalya'nın büyümesini sağlayacağız. Fedakarlık yapacağız. Burada İtalyanlardan özveri talebinde bulunacak kişi olarak, ben de başbakanlık maaşımı almayacağım " diye konuştu.

İTALYA'YI KURTARMAK, AVRUPA'YI KURTARMAKTIR

Başbakan Monti, Avrupa liderlerinin yorumlarına atıfta bulunarak, "Ben sadece Avrupa istediği için hiç bir yasa yapmayacağım. Aynı şekilde, AB için veya AB nedeniyle özveride bulunmak durumunda değiliz. Bu özveriyi kendimiz için, İtalyanlar için yapmalıyız. İtalya'yı kurtarmak, Avrupa'yı kurtarmaktır. Çok uzun yıllar politikacılar gelecek jenerasyonları dikkate almadan kararlar verdi. Biz çocuklarımız ve torunlarımızın geleceğini dikkate almalıyız" diye konuştu.

EMEKLİLİK TAMAMEN DEĞİŞTİ

Monti'nin ardından söz alan Refah, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elsa Fornero ise merakla beklenen emeklilik sistemindeki değişimler hakkında bilgi verdi. Fornero, artık emeklilik hakkı elde etmek için çalışılan yıl süresinin önemli olmayacağını vurgulayarak, "Ne kadar katkıda bulunulduğu önemli olacak. 2018'e kadar erkekler 66, kadınlar 62 yaşında emekli olacak. 2018'den itibaren 66 yaş sınırı herkes için geçerli olacak" dedi. Fornero ayrıca emeklilik maaşlarının enflasyona bağlı otomatik artışının artık söz konusu olamayacağını, enflasyona bağlı artışın sadece minimum düzeydeki maaşlar için geçerli olabileceğini söyledi. Bakan Fornero konuşmasının bu bölümünde "Sadece bu kadarını yapabildik. Bu özveride bulunmak zorundayız" diyerek ağlamaya başladı.

ALIŞILMADIK DİYALOGLAR

Bakan Fornero'nun duygusal reaksiyonu karşısında önce şaşıran Başbakan Monti, gözyaşların dinmediğini görünce, "izin verir misiniz" diyerek konuşmayı devraldı. Monti, "Belki de kendisini Bakanlar Kurulu toplantısının son bölümünde gerekli dikkati gösteremedi. Toplantı sonunda biraz daha fon ayırmayı başardık" dedi. Daha sonra söz alan Ekonomik Gelişmeler, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Corrado Passera'nın sözlerine Monti'ye hitaben "Sağol Mario" diye başlaması "aşırı samimi, profesyonellikten uzak" değerlendirmelerine maruz kaldı. Parlamento'yla İlişkiler Bakanı Piero Giarda'nın kendisinden önce konuşanların yaptığı bazı oran değerlerini sert bir üslupla düzeltmeye kalkışması ise Monti'nin "uzatmayalım" ikazıyla karşılandı.

SERMAYEDARA DESTEK EV SAHİBİNE VERGİ

Toplam 20 milyar Euroluk bir tasarrufu amaçlayan paket kapsamında, yatırım amacıyla sermayesini ortaya koyanlardan vergi indirimine gidilecek. Berlusconi'nin daha önceki seçimleri kazanmasında önemli bir etken olan, "birinci evden vergi almama politikasıö ise tamamen rafa kaldırıldı. Birinci ev için yıllık yüzde 0.4, ikinci ev için ise yüzde 0.76 oranında vergi alınacak. Katma değer vergisinde de gelecek yılın ikinci yarısından itibaren yüzde 2'lik bir artış söz konusu olacak. Monti'nin kararnameyle ilgili 5 Aralık 2011 öğleden sonra Temsilciler Meclisi ve Senato'da açıklama yapması bekleniyor. (NSK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com