Kendi elektriğini kendin üret

Kendi elektriğini kendin üret
Yüksek gelen elektrik faturaları artık tarihe karışacak. Başvuru yapılmadan, lisans almadan çatıya kurulacak güneş paneliyle ısınma da serinleme de bedava olacak

Kış mevsiminde ısınmak için, yaz mevsiminde serinlemek için kullanılan elektrik, faturaları kabartıyor. Bir de sık sık yapılan zamlarla vatandaş adeta canından beziyor. Pek çok aile geceleri ışık bile yakmadan oturuyor. Aile bütçesinin en önemli giderlerinin başında gelen yüksek elektrik faturaları artık tarihe karışacak. Çünkü, Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı, lisans almadan, şirket kurmadan vatandaşın üreteceği elektriğin üst limiti 500 kilovattan 1 megavata çıkıyor.

Milyon dolarlara gerek yok

Düzenlemeyle küçük apartmanların yanı sıra büyük siteler de kendi elektriğini üretecek, fazlasını satabilecek. Tasarıya göre kendi kullandığı elektriği üretmek isteyen kişiler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) lisans başvurusu yapmadan, izin almadan veya şirket kurmadan 1 MW’a kadar elektrik üretebilecek. Sınırın yükselmesi, lisanssız elektrik üretimini daha cazip hale getireceği için yatırımların patlama yapması bekleniyor. Özellikle büyük konut siteleriyle, aylık 70 bin lira civarında elektrik faturası ödeyen fabrika ve tesisler de yeni değişiklikle kendi santrallerini üretip yüksek elektrik faturasından kurtulabilecek. Yeni sisteme göre apartman ya da büyük sitelerde oturanlar, binanın çatısına ya da bahçesine güneş panelleri kurup elektrik üretebilecek. Yapılan hesaplamalara göre ortalama bir konutun elektrik tüketiminin karşılanması için 3.5 ila 5 kilovatlık bir üretim santrali yeterli oluyor. Buna göre örneğin 100 konutluk bir site 500 kilovat yerine 1 megavatlık santral kurduğunda üretiminin yarısını satıp para kazanabilecek. 500 kilovatlık santralin anahtar teslimi kurulum maliyetinin 700 ila 900 bin euro olduğu ifade ediliyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, yeni düzenlemenin, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla değerlendirilmesi, elektrik üretiminin artırılması ve ithalat rakamlarının azaltılması açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Yıldız, “Artık enerji sektörüne girmek için milyon dolarlarınız olmasına gerek yok” diye konuştu. Lisanssız Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Yalçın Kıroğlu ise rüzgar ya da güneş santrali kurmanın maliyeti bir konut için elektriğe ödenen 10 yıllık faturaya karşılık geldiğini söyledi. Güneş panelleri bahçe ya da çatıya kurulurken, rüzgar gülleri aynı elektrik dağıtım bölgesinde olmak kaydıyla uzaklardaki boş araziye kurulabilecek.

İhtiyaç fazlası satılacak

Yalçın Kıroğlu, bankaların santral kuracak kişilere 3 yılı anapara ödemesiz 10 yıl vadeli kredi açtığını belirtirken konut sahiplerinin elektrik faturasını öder gibi kredi borcunu ödeyerek 10 yıl içinde santral sahibi olabilecekleri bilgisini verdi. Yaklaşık aynı parayla aynı kapasitede rüzgar santrali kuranlar, güneş santrali kuranlara göre yaklaşık iki kat daha fazla elektrik enerjisi üretmiş olacaklar. Dolayısıyla rüzgar santrali kuranların ihtiyaç fazlası üretilmiş elektriği piyasaya satıp daha kısa zamanda yatırım maliyetini çıkarma imkanı olacak. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com