Kendi fotoğrafına bak, mutlu ol!

Kendi fotoğrafına bak, mutlu ol!
Sosyal paylaşım sitelerinde kendi fotoğrafınıza bakıp ruh halinizi düzeltebilirsiniz. Araştırmaya göre morali bozuk insanlar sosyal paylaşım sitelerindeki fotoğraflarına bakarak mutlu olabiliyor.
Portsmouth Üniversitesi'nden Dr. Alice Good'un yaptığı araştırmaya göre sosyal paylaşım sitelerini kulananların yüzde 90'ı kendi duvarlarına gelen göderilere bakıyor ve yüzde 75'i morali bozukluğunu kendi resmine bakarak gideriyor.
 
Dr. Alice Good Facebook gibi paylaşım sitelerinin kendi kendini rahatıcı etkisi olduğuna vurgu yaparak "Facebook, kullanıcısının ruh hali için yararlı. Özellikle kendini kötü hissettiğinde" dedi. 
 
Daha önceki araştırmalarda Facebook'a bakmanın insanın zihinsel sağlığına kötü etki yaptığı belirtilmişti. Bu araştırmada sık sık eski günleri anmak, eski fotoğrafları yüklemek ve duvarına ne yaptığı ile ilgili yazı yazan 144 Facebook kullanıcısı kullanıldı. Araştırma sonunda eski fotoğraflara bakmak ve aktiviteleriyle ilgili duvarına yazan kullanıcıların mutlu olduğu gözlemlendi.
 
Dr. Good "Bu sonuçlar moralimizin bozuk olduğu zamanlarda kendimizi rahatlatmak için bu yöntemi kullandığımızı gösteriyor. Bu sonuçlara vardığımızda çok şaşırdık. Çünkü birçok araştırmanın sonucuyla zıtlık içeriyordu. Küçük bir çalışma olmasına rağmen eğer sonuçlar tutrlıysa çalışmamızı daha da genişleterek devam edeceğiz" dedi. 
 
Eğer bu sonuçlar daha fazla araştırma ile desteklenirse depresyon ve anksiyete gibi milyonlarca kişiyi etkileyen hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Araştırmada ayrıca ortalama Facebook kullanıcılarının yüzde 34 ve 39'unun zihinsel sorunu olduğu kaydedildi.(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com