"Kendi milliyetini aşağılayan Başbakan"

"Kendi milliyetini aşağılayan Başbakan"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grubunda konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti grubunda gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

İşte Kılıçaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

2B TARTIŞMALARI

AKP köylünün ödemeyeceği bir bedel belirledi ve köylü bu bedeli ödeyemiyor.
 
2B arazilerinde AKP den farkımız şu; biz orman köylülerinden vergi alınmasını doğru bulmuyoruz.
 
2B üzerinde konut varsa emlak vergisi üzerinden bir değer biçilsin.
 
Cuma günü Antalya'daydık 2B'yi anlattık. Köylünün tepkisini görünce bizim komisyon üyelerimizi de aradılar. Önümüzdeki hafta komisyonu toplayıp rayiç bedellerde düzenleme yapacağız dediler.
 
Antalya'da muhtarlar yanıma geldi dediler ki bu bedeller adamına göre belirlendi. AK Parti'li vekşlin köyü'nde bedel 8 lira en pahalısı 15 lira. Vekilin başka köyünde ise 8 lira en fazla 10 lira... İl Başkanı'nın köyünde de fiyatlar aynı. Garibanın köyünde ise 150, 120 olarak belirlenmiş. Allah aşkına bunlarda Allah korkusu var mı?
 
2B mağdurlarına sesleniyorum sizin sözcünüz CHP direnin kazanacaksınız. Köylü rahat edecek. Köylüye ne verdinde şimdi ondan para istiyorsun.

2B MAĞDURLARININ ARKASINDAYIZ

Sizin Ankara'da TBMM'de temsilciniz CHP'dir. Direnin kazanacaksınız! Her türlü çabayı harcayacağız. Köylü rahat edecek. 2B'den para bekliyorlar. Köylüye ne verdinki para bekliyorsun. 10 yıl önce domates bir lira 10 yıl sonra domates 1 lira 20 kuruş gübre ve ilaç ise yüzde 300 arttı.

ERDOĞAN NASIL KIVIRACAĞININ DERDİNDE

Erdoğan öyle bir laf ettiki nasıl kıvıracak onun derdinde! Neredeyse bir saatini buna ayırdı kabahatini de biliyor özrünüde biliyor ama fazla kıvırma!

İnsanın insan olduğundan kaynaklanan hakları vardır bu haklar evrensel anlamada hukukun güvencesi altına alınmıştır. İnsanların özgürlük alanları ve hakları vardır. İnsanlara değer veriyoruz onlara değer verdiğimiz için onların değerlerine de değer veririz. İnsanı siyaseten ötekileştirmek CHP'nin düşüneceği bir olay değildir. Biz insana böyle bakarız. İnsan kendi kimliğini belirleme özgürlüğüne sahip değildir. O nedenle bu haklar bir anlamada bütün ulusların demokrasilerin kabul ettiği uzun yıllar mücadele edilerek kabul edilen haklardır. O yüzden insan ailesiyle milletiyle milliyetçiliğiyle inancıyla gurur duyar.

MİLLİYETÇİLİK TARTIŞMALARI

Köy kahvesindeki insan milliyetçilikten ne anlıyorsa ben de aynı şeyleri anlıyorum. Bir insan renginden köyünden ve milliyetinden utanmaz. O yüzden hiç kimsenin milliyetini ve ırkını aşağılayacak bir ifade kullanmamak önemlidir. Kimlikler siyaset konusu olmaz ama kimliklere saygı duymak gerekir.

"ERDOĞAN'IN DEVİRDİĞİ ÇAMLARI DÜZELTMEK..."

AKP'nin şöyle bir özelliği var. Recep Tayyip Erdoğan'ın devirdiği çamları düzeltme görevi. O bir şey söyler hemen bir sözcü kalkar "O şunu demek istemedi, bunu demek istedi" derdi. Artık bir alay konusu olmaya başladı. Artık kimse düzeltmiyor. Çünkü öyle bir laf ettiki başı da sonu da belli neresini düzelteceksin.

Yalan farklı bir kavramdır.  Öyle bir laf ettiki düzeltecek bir tarafı yok. Kendisini kurtarmak için 50 dereden su getiriyor. Sen bu milletin karşısına çıkıp açık yüreklilikle özür dileyeceksin. Antropoliji bölümü var haberi var mı yok mu bilmiyorum. Git bak oraya bölümü var bu işin. Etnik kimlik, inanç üzerinden siyasete hayır bunu defalarca söyledik. Ama biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum diyorsan orada dur.! Diyeceksiniz ki bunun milliyetçilik anlayışı da bu ama bugün kıvırmaya çalıyor. Kapsayıcı milliyetçilikten bahsetmiş. Yesinler! Sen her türlüsünü ayaklar altına almıyormuydun. Sen Rize'de eğilip bükülmeden bu lafı edersen takdir Rizelilerin benim değil bakalım nedir bu anlayış!

"TÜRKİYE'YE NATO TOPRAĞI DİYEN.."

Ya göründüğümüz gibi olacağız, ya olduğumuz gibi görüneceğiz bunu unutmamalıyız. Milliyetçilikten dem vuruyor şimdi. Geldiği nokta içinden çıkılamaz bi nokta. İçinden çıkılacak bir hal değil. Açıkça özür dilemesi gerek. Bunu yapacak. Türkiye topraklarını NATO toprakları olarak tanımlayan kişi miliyetçiliğide böyle tanımlayacaktır tabiki. Ona da ses çıkmadı.

"BAŞBAKAN'A YAKIŞIR MI BU?"

Grup toplantısında ilk yaptıpı iş CHP'li başkanı suçlama oldu Sinop ve Samsun olayları ile ilgili olarak. Daha önce söylemiştim yalancıdan Başbakan olmaz. Yalan söyleyen adamdan bu ülkeye hayır gelmez! Sen Başbakansın vali emrinde açar sorarsın, bu olayları kimler çıkarıyor diye! Bizim belediye başkanımız Sinop'ta değil açıkça onu suçluyorsun. Bir başbakana yakışır mı bu? Bizim Sinop Belediye Başkanımız CHP'den seçildi ama bütün şehre hizmet ediyor. Samsun'da olmasına rağmen Sinop'taki olaydan sorumlu tutuldu. Bunu yapan birine başbakan denmez.

"CHP'DEN İKİ KEZ ÖZÜR DİLEYECEKSİN"

Belediye başkanlarımıza yönelik bir suçlama daha yapmıştı. CHP'li belediyeler PKK'ya para aktarıyor diye? Hangi belediye diye sormuştum. Tık yok!

CHP'den iki kez özür dileyeceksin. Bir Sinop olayı bir de PKK'ya para aktarıyor iddiası için özür bekliyorum. Özür dilemek şerefli insanların işidir. Olgunluk işidir. BDP'li vekil çıktı özür diledi olgunluk gösterdi. Sen başbakansın çık aynı olgunluğu göster açıkça özür dile.

"DEVLETİN ELİNDE TUTSAK VAR MI?"

BDP'li vekillerin Öcalan ile görüşmesi sonrası yapılan açıklamada yer alan "devletin elindeki tutsaklar" açıklaması ile ilgili Başbakan'ın bu cümlenin önemini anlamaması mümkün değil. Başbakan'a soruyorum Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde tutsaklar var mı yok mu? Çık bize açıkça söyle bunları milletin bilgi sahibi olmaya ihtiyacı var hiç bir Başbakan kendi ülkesini aşağılama. Öyle bir yetkisi ve hakkı yoktur. Ben soru soruyorum 50 dereden su getiriyorsun. Ya özür dileyeceksin ya o sözler senin yakana yapışmıştır.!

"BU İHALELER VATANA İHANET DEĞİL Mİ?"

Erdoğan ilginç bir şey daha söyledi. Otoyol ihalesi ile ilgili açıklamasında "vatana ihanet ederim" sözleri çok önemli. Şimdi sayın Başbakan'a soruyorum Tekel'in içki bölümü 2004'te 292 milyon dolara özelleştirildi. 2 yıl sonra 292 milyon dolara satın alan şirket bunun yüzde 90'ının 810 milyon dolara sattı. Alan da bunu 2011'de 3.3 milyar liraraya sattı. Burada vatana ihanet var mı yok mu? Düşük bedelli verirsem vatana ihanet etmiş olurum diyorsun.

52 milyon dolar değerli SEKA yandaşlara 1 milyon dolara satıldı. Burada vatana ihanet var mı yok mu?

Telekom 3 yıllık karına satıldı. Türkiye'nin en değerli şirketinin özelleştirdin. Burada vatana ihanet var mıdır yok mudur?

Seydişehir Alimünyum Şirketleri özelleştirildi bir de baraj ikramiye olarak verildi. Burada ihanet var mıdır?

O vatana ihanet sözcüğünü bilerek mi kullandın? Kendini nerede konumlanıdırıyorsun o cümlenin içinde?

"KENDİ MİLLİYETİNİ AŞAĞILAYAN BİR BAŞBAKAN..."

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini hepimiz biliyoruz. Kimse hayatından memnun değil. Türkiye'nin değişime ve dönüşüme ihtiyacı var. Türkiye'nin halkçı demokrat ve özgürlükçü bir halk partisine ihtiyacı var. Bu ihtiyacı sokağa çıktığınızda göreceksiniz. Erdoğan'ın bir saat kendi grubunda kıvırıp acaba ben durumu nasıl düzeltirim demesinin sebebi de budur. Kendi milliyetini aşağılayan bir başbakan kimliği çıkmıştır ortaya. Bunu her yerde ama her yerde halkın sağduyusuna teslim etmemiz gerekiyor. Asla ve asla etnik kimlikle hiçbir CHP'linin ilgisi yoktur. Bizim anlayışımız yurtseverliktir. Hiç kimsenin kimliğini ayaklarımızın altına alıp çiğnemeyiz. Herkesin kimliği kendi şerefidir deriz. (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com