'Kendine hayran olan oyunculuk yapamaz'

'Kendine hayran olan oyunculuk yapamaz'
Şebnem Bozoklu, özel açıklamalar yaptı...

'Canım Ailem'in Meliha'sı, 'Bizim Yenge'nin Filiz'i Şebnem Bozoklu, hepimizi 45 yaşında olduğuna inandırdıktan sonra, 28 yaşındaki âşık Filiz'le seyirciyi ters köşeye yatırıp “Oyuncu değişebilendir” cümlesinin ne demek olduğunu gösterdi. Hal böyle olunca onunla buluşmak farz oldu. Sorulacak sorularımız, atılacak kahkahalarımız vardı. İki yıl önce tanıştığım Şebnem, çok içtendi. Şimdi daha ünlü bir Şebnem vardı ama o samimiyetinden hiçbir şey kaybetmemişti. Konuşurken gözünüzün tam içine bakmaya, dokunarak konuşmaya, mütevazılığa, işinize sonsuz saygı göstermeye ve kahkahasıyla ortamı şenlendirmeye devam ediyordu. Hayatta iyi insan olarak yaşayıp, mutlu biri olarak ölmek isteyen, şükretmeyi bilen arkadaşım bu sözleri de sonuna kadar hak etti.


Sen ve eşin Emre, Filiz ve Bahri ilk görüşte aşk yaşayanlardansınız.  'Bizim Yenge' seni bu aşktan mı yakaladı?

Bu benim hiç aklıma gelmedi. Ben 'Canım Ailem'de kendime o kadar uzak bir şey yaptım ki, ikinci dizimde ne oynayacağımı çok merak ediyordum. Sonuçta 29 yaşındayken 45 yaşında bir kadını oynamıştım. Bıçak sırtı bir durum vardı. Bundan sonra bana hep o yaşta kadın rolleri gelebilirdi. Ama teklifler şaşırtıcı oldu. 25-29 yaş aralığında roller teklif edildi. Yapımcı Erol Avcı'yla kanımız tuttu. Yönetmen Aydın Bulut, senaryo Kuledibi ve böyle oyuncular olunca kabul ettim. 9 erkeğin yaşadığı bir eve yeni taşınan bir kadın hikâyesini oynamak heyecan verici.

Gerçi aşk şerbeti ilk bölümde hepimizi Bahri'ci yaptı ama o Bahri koca bir ana kuzusu çıkarak hayal kırıklığı yarattı…

Kendi başına düşünüp karar bile veremiyor Bahri. Lütfen ana kuzuları silkinsinler ve kendilerine gelsinler. Yoksa kim Bahri gibi bir adamla evli olmak ister ki?

Bahri'ye kızgınız ama İlker Aksum bu dizide tam anlamıyla döktürüyor. 'Canım Ailem'den sonra bu dizide birlikte olmak nasıl?

Oya, şu memlekette beğendiğim 3-5 erkek oyuncudan biridir İlker. Aklından geçen her şey gözünden fışkırır. Şahanedir onunla oynamak. Ama dizide başka bir favorim daha var.

Hangi karakter favorin?
Yetkin Dikinciler'in canlandırdığı marangoz Adem. Yetkin nefis biri ve bu rolle tam birbirlerine uydular. Harikalar yaratıyor Yetkin.

Benim favorim Ayşenil Şamlıoğlu. Kadın çatışmanız, gelin kaynana halinize bayılıyorum. Her seferinde seni alt ediyor…

Birlikte sahne çekerken sinirimiz çok bozluyor. Ayşenil, gerçekten gözlerinden yaş getirecek kadar komik ve çok zeki biri. Büyük bir çılgın o. Aramızdaki kadın tonlarında, iki kedi hırlaşması gibi çok eğlenceli olUyor. Ama böyle bir kaynanam olsa hayat cehennem olurdu. Ben şanslıyım ki, misler gibi bir ikinci annem var.

Peki, 'Bizim Yenge' yakında çılgın bir yengeye dönüşür mü?

Birinci bölümdeki tutuk, donuk, ne yapacağını bilemez haldeki kız, dördüncü bölümden sonra kafası çalışan, kurnazlık düşünen bir kadına dönüşecek. Karakterin kendi içindeki değişimi de görülecek. Filiz dişlenecek ve çılgınlıklar yapacak. Çünkü o evde çıldırmamak kolay değil.

Dizinin müzikleri Ertem Eğilmez imzalı 'Neşeli Günler'i anımsatıyor. Amacınız o günleri bu zamana taşımak mı?

Aklımızda hep Ertem Eğilmez filmleri ve o gerçek insanlar vardı. O tadı yakalamaya yaklaşabilirsek ne mutlu bize. Çünkü orada gerçeklik var. Ben Arzu Film tayfasında olmayı çok isterdim. Keşke daha önce doğsaydım da Ertem Eğilmez filmlerinde Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Perran Kutman'la oynasaydım. Benim tek hayalim bu isimlerin samimiyetine yaklaşmak.

Ama sende de o samimiyet var. Yanına yaklaşan hayranlarına davranış biçimin çok farklı…

Oya, ben başka türlüsünü düşünemiyorum. Bu star olma hadisesini büyütenlere üzülüyorum ve çok acıyorum. Kendini kulelere kapatıp, kimseyle görüşmeyeceğini söyleyen kişi oyuncu olamaz. Çok fazla böyle insan var. Kendine hayran adamdan oyuncu olmaz. Oyuncu dediğin kişi hayattan beslenir. Ulaşılabilir olmalıdır. Sokakta yanına gelip “Seni çok seviyorum” diyen insan senin izleyicin. Onunla nasıl konuşmazsın ve gülümsemezsin. O seni sevdiği için sen bu işi yapabiliyorsun. İçinde sevgi geçen bir cümleye o an yorgun ya da üzgün olsan bile teşekkür edip gülümseyeceksin. Çünkü hayatta en önemli şey insan kırmamaktır. Ben iyi insan olmak, güzel işler yapmak ve mutlu bir insan olarak ölmek istiyorum. Hırslarım yok, amacım bu.


'KARŞIMA EMRE ÇIKTIĞI İÇİN HEP ŞÜKREDİYORUM'

Kayınvaliden diziye nasıl tepki veriyor?

Bu işi sevdi. Geçen gün “Seni izlerken o kadar üzülüyorum ki, o kadar çamaşır, bulaşık sen ne yapacaksın bu adamların içinde” dedi. Çok şanslıyım ki, nefis bir annem var.

Aşk bitti söylemlerinin moda olduğu bir dönemde aşık olduğun adamla evlendiğin için kendini şanslı görüyor musun?

Karşıma Emre çıktığı için hep şükrediyorum. Hayat benim için işten daha önemli bir şey. “Oyunculuk yapmazsam ölürüm” diye açıklama yapanları görüyorum ve üzülüyorum. Ben iş bağımlısı değilim. Benim için aslolan hayattır. Hayatta ailen, arkadaşların, sevgilin, kocandır. İşim yapmayı çok sevdiğim ve mutlu olduğum şey.

Peki, bu kadar yoğunlukta evlilik nasıl gidiyor?

İkimizde yoğun çalışıyoruz. Geçen sene ben çok yoğun değildim ama bu işte ilk iki ay Emre beni görmeye sete geliyordu. Kahve içip gidiyordu. Böylesi güzel. Yoksa biri yoğunken diğerinin evde onu beklemesi kötü olurdu.


'ENİS BENİM ŞANSIM'
Oyuncu Enis Arıkan'la 15 senedir çok yakın arkadaş olduğunu söyleyen Şebnem Bozoklu, çok şanslı olduğuna inanıyor: “Ben konservatuardayken Enis de girdi. Hatta onu ben hazırladım. Onun ablası ve annesi benim hayatımda, kendisi de annem ve babam için çok özeldir. Enis bizim evin oğludur. Eşim Emre'yle o kadar iyi anlaştılar ki, benden bağımsız planlar yapıyorlar. Çok şanslıyım ve iyi ki hayatımda Enis var. Biz birlikte çok güleriz, macera doluyuzdur.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com