“Kentin kültürel ve tarihi değerlerini korumayı amaçlıyoruz”

“Kentin kültürel ve tarihi değerlerini korumayı amaçlıyoruz”
Uşak Belediyesi tarafından hazırlanan bir proje kapsamında farklı illerden 10 ressam kentin tarihi yapılarını resmediyor. 'Uşak'ın Tarihi Dokusunun Resmedilmesi' projesi kapsamında kente gelen farklı illerden 10 ressam bir hafta sürecek

Uşak Belediyesi tarafından hazırlanan bir proje kapsamında farklı illerden 10 ressam kentin tarihi yapılarını resmediyor. 'Uşak'ın Tarihi Dokusunun Resmedilmesi' projesi kapsamında kente gelen farklı illerden 10 ressam bir hafta sürecek çalışmalarına başladı.
Uşak Belediyesi kentin tarihi yapılarının resmedilmesi amacıyla 'Uşak'ın Tarihi Dokusunun Resmedilmesi' konulu bir proje geliştirdi. Belediye Başkanı Ali Erdoğan tarafından hazırlanan proje kapsamında kent merkezinde bulunan 200'a yakın tarihi yapı resmedilecek ve ressamların çalışmaları proje sonunda Atatürk Kültür Merkezi'nde açılacak bir sergi ile sanat severlerin beğenisine sunulacak. Farklı illerden gelen 10 ressam çalışmalarına dün öğle saatlerinde başladı. Latife Hanım Kültür ve Sanat Evi civarında çalışmalarına başlayan ressamlar vatandaşların yoğun ilgisini gördü. TİMYA Sanat Topluluğu üyesi olan 10 ressam, kent merkezindeki tarihi yapıların yanı sıra Karahallı İlçesi'ndeki Clandras Köprüsü, Ulubey Kanyonları gibi kültürel varlıkları da resmedecek.
Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kentin kültürel yapısını korumak ve tarihi yapıları ayağa kaldırmak istediklerini ifade ederek, “ Uşak'ın kültürel değerlerine sahip çıkmayı amaçlıyoruz. Buraya gelen ressamların gözüyle tarihi yapılarımızı resmediyoruz. Bu çalışmaları daha sonra kaynakça olarak kullanacağız. 225'in üzerine tescilli yapımız var. Bu yapıları üç kategoriye ayırdık. Bu alanların tamamını tarihi taşlarla döşedik. Kent içinde kamulaştırdığımız tarihi yapılar var. Dokur Evi, Latife Hanım Kültür ve Sanat Evi gibi yapıları restore ettik. Bir adet Rum Evi'ni kamulaştırdık. Bu evi restore ederek İslamoğlu Yaren Evi'ne dönüştüreceğiz. Çalışmaları başlattık. Amacımız kentin mimari özelliklerini ortaya çıkararak yaşanır hale getirmek. Kaybolmaya yüz tutmuş yapılarımızı gerek üç boyutlu olarak ayağa kaldırmak gerekse kitaplaştırmaktır. Buradaki yapıların bazıları belediyemizin, bazıları özel mülkiyet ve bazıları da İl Özel İdaresi'nin. Valiliğimiz de bu konuda çalışmaları var. Terk edilmiş yapılar olduğu gibi kamulaştırılmış yapılar var. Hazineye ait olan çeşmeler han ve hamamlar var. Önemli olan bu bölgedeki sit alanını korumak. Biz bu amaçla belediye meclisinde bir karar alacağız ve sit alanının tamamını korumak için kentsel iyileştirme projesi uygulayacağız. Alacağımız bu kararı Bakanlar Kurulu'nun onayına sunacağız. Bakanlar Kurulu onayladıktan sonra bu bölgeye has bir denetleme kurulu ortaya çıkacak. Proje start aldığında da bu alanın tamamını restore ederek halkımıza kazandıracağız”dedi.
Kentin tarihi yapılarını resmetmek amacıyla Uşak Belediyesi'nin davetlisi olarak gelen ressamlar ise yaptıkları açıklamada, “ Buradaki tarihi dokuyu resmedeceğiz. Halkın içinde sokak aralarında çalışacağız. Bu çok güzel bir çalışma. Uşak Belediyesi örnek bir proje başlattı. Uşak kent merkezindeki tarihi yapılar ile ilçelerdeki doğal güzellikleri tuale aktaracağız. Proje sonunda bir kapanış sergisi ile çalışmalarımızı halkın beğenisine sunacağız. Burada yağlı boya, minyatür, karakalem, sulu boya ve akrelik çalışmalar yapıyoruz”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com