“Kentler Sorunlu, Hükümet Duyarsız”

“Kentler  Sorunlu, Hükümet Duyarsız”
DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay yaptığı açıklamada kentlerin sorunlarının mevcut hükümet tarafından giderilemediğini vurgulayarak, şehirlerin sorunlarını en iyi analiz eden siyasal partinin DSP olduğunu iddia ederek, kent sorunlarını çözmeye aday ol

DSP Kütahya İl Başkanı İsmail Atilay yaptığı açıklamada kentlerin sorunlarının mevcut hükümet tarafından giderilemediğini vurgulayarak, şehirlerin sorunlarını en iyi analiz eden siyasal partinin DSP olduğunu iddia ederek, kent sorunlarını çözmeye aday olduklarını savundu.
Hükümetin kentlerin sorunlarını aksattağını ve sonuçlandıramadığını vurgulan Atilay, aynı zamanda kentlerin sorunlarına ve çözüm önerilerine kulaklarını kapattığını iddia etti. Ülkede işsizliğin hat safada olduğu bu dönemde kentlere göç edenlerin sayısının, arttığını ifade eden Atilay, bu göç olayları ile birlikte işsizler ordusuna yeni işsizlerin dahil olduğunu da savundu. Kentlerde iş olanaklarının geliştirilmesi ve arttırılması için acil çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Atilay, bu istenilen çözümün AKP tarafından yapılmadığını da iddia etti.
Kentlerin dış güçlerin sömürünün odakları haline getirildiğini vurgulayan Atilay, AKP hükümetinin kentlerin sömürülmesine izin verdiğini savunarak, hükümetin sömürü yerine vatandaşının huzuru için çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Kentlerin zenginliklerinin, ticaretinin, bankalarının, ürünlerinin ve markalarının yabancı sermayeye açıldığını dile getiren Atilay bu sorunlardan dolayı işsizliğin ve yoksulluğun da arttığını sözlerine ekledi.
İsmail Atilay konuşmasında şu çarpıcı noktalara değindi:
“Kentlerde tam bir yabancı üretim ve tüketim sistemi kurulmuş, Türk halkı, üreticisi, esnaf ve sanatlar, teknik ve bilim adamları dışlanmıştır.Yakında kentler bizim olmaktan tamamen çıkacaktır. Buna bağlı olarak kentlerdeki imar hakları, sermaye için ya da özel kişiler, yandaşlar adına kullanılmaktadır. Bu ahlak dışılık kentleri vurgunculuğun talancılığın alanı haline getirmiştir. Kentlerdeki zenginliklerden, kent halkı değil, bir avuç insan yararlanır.Bu nedenle kentlerin halk yararına gelişmesi mümkün olamaz. Kentlerde, konutlarda, ulaşımda ve sanayide kullanılan fosil yakıtlar, zehirli gaz üretilmekte ve insanlar yavaş yavaş zehirlenmektedir. Bu da kentlerin sağlıksız olmasına, hastalık ve erken ölümlerin yaygınlaşmasına sebep oluyor. Kentlerde ulaşım, otomobil ağırlıklıdır. Çoğunluğun beklentileri yerine, azınlık için ulaşım planları, yollar, geçitler, otoparklar yapılıyor.” şeklinde iddialarda bulundu.
Son olarak kentlerdeki kültür katliamına da dikkat çeken Atilay;”Maalesef Türkiye'de kentlerde, köylerde ve kasabalarda kültürel değerler yok edilmişdir. On bin yıllık insanlık kültürü acımasızca yok edilmektedir. Kültürel miras korunamıyor, spekülasyona kurban ediliyor. Bu çıkan olumsuzlukların ardından binlerce yılın kültürel birikimleri ile ortaya çıkan kentlerin ve kasabaların özellikleri, kimlikleri kaybolmuştur.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com