Kentsel dönüşüm hattı: Alo 181

Kentsel dönüşüm hattı: Alo 181
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sorunlara acil müdahalede bulunmak için 'Alo 181 Çevre ve Şehircilik Hattı'nı yakında faaliyete geçirecek.

Alo 181 Çevre ve Şehircilik Hattı yakında faaliyete geçecek. 24 saat kesintisiz hizmet verecek hattan kentsel dönüşüm, riskli yapı, riskli alan ve rezerv alanı gibi konularda bilgi alınabilecek.
 
Çevre sorunları, hava, su, toprak kirliliği, radyoaktif kirlilik, çevresel etki değerlendirme ve tabiat varlıklarıyla ilgili merak edilenler, Alo 181 hattından 24 saat kesintisiz öğrenebilecek.
 
Ülke genelinde 6.5 milyon binanın elden geçirileceği afet riski altındaki alanların dönüşümüyle ilgili sorulara da bu hattan yanıt bulunabilecek.
 
Riskli yapı, riskli alan ve rezerv alanı gibi konularda bilgi alınabilecek hat, dönüşüm sırasında yaşanan problemlerin ve şikayetlerin Bakanlığa iletilip, çözüm yolu aranmasına da imkan sağlayacak.
 
Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, kısa süre sonra faaliyete geçecek çağrı merkezinde 75 kişi istihdam edilecek.
 
Bakanlık, Türkiye'nin 81 ilinden gelen şikayetlere, il müdürlükleriyle irtibata geçerek anında müdahalede bulunacak.
 
EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Kentsel dönüşüm konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaşan sorulardan bazıları ve cevapları şöyle:
 
Örneğin 10 daireli apartmanda daire sahiplerinden sadece birinin isteği üzerine depreme karşı binanın dayanıklı olup olmayacağının testi yapılabilir mi?

Kanunda 'Riskli yapıların tespitleri Bakanlıkça hazırlanacak yönetmeliğe göre, yapı maliklerince yaptırılır, bunlar yapmaz ise idare veya Bakanlıkça yaptırılır' deniyor. Buna göre, herhangi bir malik, test yaptırabileceği gibi birlikte anlaşmayla da test yapılabilecek. Diğer taraftan kanunda, tespitleri engelleyenler hakkında müeyyideler öngörülüyor.
 
Riskli alan ilan edilen bölgedeki sağlam binalar da mı yıkıma dahil edilecek?
 
Riskli alanda kalan binalardan riski olmayanların yıkılma esası bulunmamakla birlikte tüm proje alanının bütünlüğü açısından gerekmesi halinde, bu maliklerle yapılacak anlaşma doğrultusunda binaları yıkılıp yenileri yapılabilecek.
 
Hacizli dairelerin, kaçak yapıların ve sit alanlarının durumu ne olacak? Yapılar hacizli olması veya kaçak yapı olması yönünden değil afet riskli olup olmadıkları yönünden incelenerek, riskli olmaları halinde yıkılacak ya da güçlendirilecek. Hacizli binalar ile kaçak binalar dönüşüme tabi olmak kaydıyla kanunun getirdiği haklardan yararlanacak. Bunlara ait mevzuat düzenleme çalışmalarıyla, maliklerin üzerindeki borçlar sürdürülerek yeni binalarına kavuşmaları sağlanacak.
 
Kira yardımı hangi kriterlere göre yapılacak?
 
Riskli alanda olup binası riskli olduğu belirlenenlere Bakanlık ya da idareyle yapacakları anlaşma hükümleri doğrultusunda, bulundukları bölgenin sosyoekonomik durumları da dikkate alınarak kira yardımı yapılacak.
 
Riskli yapının tespit ve yıkım masraflarını kim ödeyecek?
 
Mülkiyet sahiplerince masrafları kendilerine ait olmak üzere gerçekleştirecek.
 
Arsamın (binamın, konutumun) bulunduğu mahallede nasıl dönüşüm planlandığını hangi kurumdan öğreneceğim?
 
Projeyi yürütecek idareden öğrenilebilecek.
 
Evimi yıkacaklarsa ben nerede, hangi şartlarla oturacağım?
 
Konut ve arsanın tapu kayıt durumu tespit edilerek hak sahipliği konumuna ve ekonomik durumuna göre uygulama yapılacak. Evi yıkılan hak sahiplerine kira yardımı veya konut tahsisi yapılacak.
 
Dönüştürülen yerde daha yüksek maliyetle ev almak istersem kredi imkanı ve kolaylık sağlanacak mı?
 
Kanun kapsamındaki hak sahipleri, yine kanun kapsamındaki kredilerden faydalanabilecek. Dönüşüm alanlarında hak sahiplerinden arta kalan konutların satış şartları ve kriterleri ilan edilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com