KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ARANIYOR

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ARANIYOR
KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ARANIYOR

MERSİN - Mersin merkez ilçe Akdeniz Kent Konseyi, kentsel dönüşümün mevcut haliyle yıkım, göç ve borçlandırmayı getireceği gerekçesiyle, alternatif yöntemlerin tartışılacağı ‘Kentsel Sağlıklaştırma Programı’ adıyla bir çalıştay başlattı.
Akdeniz Kent Konseyi tarafından üniversitelerden akademisyenler, meslek odaları temsilcileri, avukatlar, yerel yönetim uzmanları ve mahalle sakinleri gibi kentin sivil dinamiklerinin katılımıyla başlatılan çalıştayda, ‘yıkım olmadan hangi sorunlara müdahale edilebileceği, amaçlara ulaşabilmek için uygulama yöntemleri, kentsel tasarım kodları nasıl belirlenmeli, destekleyici projeler nasıl olmalı?’ gibi sorulara yanıt aranacak.
Üç gün sürmesi planlanan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Altuntaş, çalıştayın amacının, ‘kent içerisinde belirli sınırlarda, tepeden inme bir anlayışla sorunlara parçacıl yaklaşan, insana, topluma ve kente dair yanlış kentsel dönüşüm uygulamalarının önüne geçmek’ olduğunu söyledi. Yanlış uygulamaları aşabilecek alternatif bakış açıları ile kentsel yaşam alanlarının insanı, kenti, toplumu barışık kılabilecek başka yöntemlerle geliştirilip iyileştirilebileceğinin teorik altyapısının güçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini kaydeden Altuntaş, “Olası kentsel müdahale yöntemlerinin belirlenmesi ve uygulanması süreçlerinin teknik, hukuki, sosyal araçlarının geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu işin ana hatlarıyla ortaya konmuş şeklini, gerçek hayatta karşılık bulmasının yol ve yöntemlerini, işin ehli, kafa yoran, akademik çalışma yürüten insanlarla bir kez daha masaya yatıracağız” dedi.
Projenin sosyal, kültürel yanı, kentsel yaşam alanlarının iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve daha yüksek standartlara kavuşturulmasıyla ilgili olarak herkesin uzmanlık alanı yönünden değerlendirme yapacağını dile getiren Altuntaş, sürecin hukuki mevzuat açısından tartışılması gereken yönlerinin de çalıştayda ele alınacağını bildirdi.
Çalıştayda daha sonra planlama şefliğince hazırlanan ve TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesinde adı geçen Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinin sosyal, kültürel dokusu ile ekonomik yapısını yansıtan ve mahalle sakinleriyle yapılan anketin sonuçlarını anlatan slayt sunuldu. Sunumda ayrıca proje ekibince hazırlanan, kentsel iyileştirme ve sağlıklaştırmaya dayalı projenin detayları da aktarıldı.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com