Kentsel dönüşüm rantı aile dağıtıyor!

Kentsel dönüşüm rantı aile dağıtıyor!
Kentsel Dönüşüm projesinin kapsadığı Fikirtepe'de bölge vatandaşı ile müteahhitler arasında sıkıntı yaşanıyor. Yaşananlar evli çiftlere soluğu mahkemede aldırıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatmış olduğu 'Kentsel Dönüşüm' projesi Kadıköy'ün Fikirtepe ilçesinde ibreyi tersine çevirdi. Fikirtepe, kentsel dönüşüm projeleri içinde rantın tavan yaptığı bölgelerden biri oldu.
 
Fikirtepe’de 7-8 proje Büyükşehir Belediyesi'ne sunuldu. Ancak iki yılı aşkın süreden beri hiç bir inşaat başlamadı. Bu da bölge vatandaşında büyük moral bozukluğu yarattı.
 
MÜTEAHHİTLERLE ANLAŞMAK SORUN OLDU 
 
Talan edilmiş evleri, yıkılmış binaları görenlerin bazıları güvenip de evini bile yıktırmıyor. Fikirtepe'de müteahhitlerle anlaşmak sorun halini aldı.
 
Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı arsa fiyatlarını 10 kat yükseldi. Bazı müteahhitler arsa sahiplerini 'aşırı talepler'de bulunmakla eleştirirken, arsa sahipleri ise müteahhitlerin buradan büyük gelir elde edeceği düşüncesinde.
 
EVLİ ÇİFTLER SOLUĞU MAHKEMEDE ALDI 
 
Yaşanan sıkıntılar öyle boyutlara ulaşmış ki Fikirtepe'de hayatını sürdürmeye çalışan bazı aileler kendi içerisinde bile çatırdamaya başladı. Evli çiftler, aralarındaki tartışmalar nedeniyle soluğu boşanmak için mahkemelerde alıyor.
 
SELAMİ ÖZTÜRK: DURUM İÇ AÇICI DEĞİL 
 
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, eski binaların ve gecekonduların yoğun olduğu mahallenin durumunu "Pek iç açıcı bir durum yok" olarak niteliyor.
 
BAYRAKTAR FİKİRTEPE BAŞTAN AŞAĞI YENİLENECEK DEMİŞTİ
 
5 Ekim 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde İstanbul Esenler’de başlatılan çalışmalar kapsamında Kadıköy’de de dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğünü dile getiren Bakan Erdoğan Bayraktar şöyle demişti; "Toplam 150 hektar büyüklüğünde bir alan olan Fikirtepe'de 4 bin 500 parsel var. Bunun yüzde 60'ı, 200 metrekarenin altında büyüklüğe sahip. Söz konusu alanın yüzde 95'i özel mülkiyet, kalan yüzde 5'i ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve kamuya ait. Bu parseller, İBB tarafından yapı adaları olarak birleştirildi ve şimdi toplam 57 yapı adası haline getirildi. Bazı yapı adaları; ticaret-hizmet, bazıları ticaret-hizmet-konut, bazıları ise konut olarak düşünülüyor. Bu parsellere, nitelikli yapıları, yeşil alanları, parkları, eğlence merkezleri ve alışveriş merkezleriyle modern bir yerleşim alanı oluşturacağız. Bu hedeflere ulaştığımız takdirde, Fikirtepe'yi baştan aşağı inşa etmiş olacağız. Böylece; meydanları, parkları ve yeşil alanları yeterli, marka şehirler oluşturarak; insanımızın daha mutlu ve daha huzurlu yaşamasını sağlamış olacağız"(MUK)
 
Internethaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com